Szef Indeed chce stworzyć "cyborgów-rekruterów" przy użyciu AI

AI w rekrutacji będzie pełnić dużą rolę. Na zdjęci
AI w rekrutacji będzie pełnić dużą rolę. Na zdjęciu szef Ineed, Chris Hyams / Fot. Jordan Vonderhaar, Bloomberg.com
Chris Hyams kieruje serwisem pracy Indeed, który oferuje 30 milionów stanowisk – od kierowców ciężarówek po dyrektorów finansowych – w ponad 60 krajach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ciągu ostatniej dekady Indeed, będący własnością japońskiej firmy Recruit Holdings Co., przekształcił się z platformy oferującej wolne stanowiska w online'owy hub, gdzie poszukujący pracy i rekruterzy oceniają się wzajemnie, a nawet przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne.

Sprawdź: Afera mięsna

Obecnie branża rekrutacyjna boryka się z podwójnym ciosem: zwolnieniami, które szczególnie dotknęły korporacyjnych rekruterów, oraz pojawieniem się generatywnej sztucznej inteligencji, która zagraża przejęciem nie tylko funkcji skanowania CV, ale też tworzenia opisów stanowisk czy negocjowania wynagrodzeń. 

W odpowiedzi na to Hyams analizuje, jak sztuczna inteligencja może uzupełniać te role, a nie je zastępować. Dyrektor generalny Indeed twierdzi, że ma plan stworzenia "cyborgów-rekruterów", którzy korzystają z mocnych stron zarówno ludzi, jak i sztucznej inteligencji. 

AI to spore zmiany na rynku pracy

Obecnie, mimo pewnych oznak słabości w najnowszych raportach dotyczących ofert pracy, ogólny obraz wciąż sugeruje, że rynek pracy jest solidny. 

Warto jednak zwrócić uwagę na sektor marketingu i programowania, gdzie popyt na prace jest niższy niż przed pandemią. Na przykład od grudnia do lipca oferty pracy w dziedzinie marketingu na portalu Indeed spadły o 10%, a oferty dla copywriterów doświadczyły spadku o 35%, częściowo z powodu wpływu technologii takich jak ChatGPT.

Portal Indeed również doświadczył pewnych trudności. W marcu firma zwolniła 15% swojej załogi, czyli ok. 2200 osób. Wydaje się, że w okresach wzrostu zbyt optymistycznie zwiększano zatrudnienie. Wcześniej w historii firmy nie dochodziło do zwolnień. 

Mimo to Ineed nie przeprowadziła cięć w kluczowych zespołach, takich jak ten odpowiedzialny za sztuczną inteligencję czy bezpieczeństwo. Najwięcej cięć dotknęło dział rekrutacji. Co ciekawe, podejście do zwolnień było oparte na różnorodnych kryteriach, a nie na zasadzie "ostatni przyszedł, pierwszy odchodzi". W ciągu ostatnich pięciu lat firma skupiała się na zwiększaniu różnorodności na wszystkich szczeblach, a takie podejście mogłoby ten postęp zniweczyć.

W kontekście innowacji technologicznych Indeed wykorzystuje sztuczną inteligencję do poprawy procesu poszukiwania pracy. Przenieśli około 50 swoich rekruterów do nowego produktu, Indeed Hire, który działa jako pełnosprawna agencja rekrutacyjna. Pomysł polega na wykorzystaniu technologii do usprawnienia procesu rekrutacji, identyfikując powtarzalne i irytujące aspekty, i w efekcie połączeniu ludzi z maszynami w synergii. 

Główny cel nie polega na zastępowaniu ludzi robotami, ale na tworzeniu narzędzi, które uczynią pracowników bardziej efektywnymi, niczym zbroja Iron Mana dla rekruterów. 

Ile obecnie zarabia rekruter?

Wysokość wynagrodzenia rekrutera zależy od wielu czynników, w tym: dla jakiej branży od rekrutuje; w jak dużej firmie pracuje; w jakiej lokalizacji wykonywana jest praca; na jakie stanowiska poszukuje kandydatów; czy ma tylko wynagrodzenie zasadnicze, czy również w firmie występuje system prowizyjny.

Zobacz: Styl pracy

Według statystyk rynkowych wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 4577 zł netto. Co drugi specjalista ds. rekrutacji otrzymuje zaś pensję od 3738 do 5538 zł netto. 

Jest szansa, że wdrożenie AI w rekrutacji sprawi, że pracy dla rekruterów będzie mniej, ale będzie lepiej płatna - będzie wymagała bowiem obsługi i zarządzania systemem AI.