Fundusz Value4Capital zebrał 110 mln euro. Zainwestuje w polskie przedsiębiorstwa usługowe

Fundusz zebrał już 110 mln euro i dąży do osiągnięcia założonego limitu 140 mln euro. / Fot. Freepik
Fundusz zebrał już 110 mln euro i dąży do osiągnięcia założonego limitu 140 mln euro. / Fot. Freepik
Fundusz private equity Value4Capital pozyskał finansowanie od PFR Ventures, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego oraz Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), która ujawniła, że zainwestuje w V4C do 15 mln euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz zebrał już 110 mln euro i dąży do osiągnięcia założonego limitu 140 mln euro.

– Nasz drugi niezależny fundusz będzie kontynuować udaną strategię pierwszego funduszu, skupiając się na przypadkach zmian właścicielskich i starając się uchwycić fundamentalny wzrost naszych rynków krajowych. Dzięki wsparciu IFC byliśmy w stanie zmobilizować jeszcze więcej prywatnego kapitału w ramach tej rundy pozyskiwania środków i zwiększyć wartość naszego funduszu zgodnie ze wzrostem naszego rynku docelowego – powiedział William R. Watson, partner zarządzający Value4Capital.

Plany V4C

V4C II zamierza inwestować na rynku średniej wielkości firm zarówno w sektorze usług cyfrowych i tradycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej – głównie w Polsce i Rumunii. Fundusz zamierza nabywać większościowe udziały w spółkach portfelowych w celu wzmocnienia kadry menedżerskiej, pomocy w optymalizacji działalności, wdrażania strategii ekspansji oraz pomocy w przeprowadzaniu transakcji fuzji i przejęć.

Organizacja jest zainteresowana spółkami, które mają potencjał konsolidacji rynku oraz możliwości wzrostu nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowej.

Jak inwestuje Value4Capital? 

Nowy fundusz, pod szyldem V4C Poland Plus II, na pojedyncze inwestycje przeznaczy 7-15 mln euro  na etapach: finansowanie wzrostu, wykup i private debt. Branże, które znajdują się w obrębie zainteresowań V4C to głównie: sektor medyczny, biotechnologia, telekomunikacja i media oraz usługi dla biznesu.

Do tej pory w Polsce fundusz zainwestował w spółki takie jak : Shoper, XBS Group, Poligrafia, CR Media, Fornetti Polska, Konsalnet, Emitel, home.pl, Kom-Eko, Dreamcommerce i Summa Linguae Technologies.

Za granicą finansowanie od V4C otrzymali: Topway SA, Infopress, Allami Nyomda, Boyar Estates, FalconVision, MedLife i Doktor 24.

Trudności z pozyskiwaniem funduszy 

Pomimo trudnych okoliczności do pozyskiwania funduszy, V4C przekroczył pierwotną docelową kwotę 100 milionów euro.

Pozyskiwanie funduszy private equity stało się coraz trudniejsze w CEE po inwazji Rosji na Ukrainę, pandemii oraz globalnym spowolnieniu gospodarczym. W 2023 r. odnotowaliśmy najniższy wolumen zbierania funduszy w regionie od 2015 r. – łącznie 812 mln euro. 

– Wspieranie dostępu do finansowania poprzez kapitał private equity jest kluczem do promowania innowacji i odblokowywania nowych ścieżek zrównoważonego wzrostu gospodarczego – powiedział Ary Naim, Country Manager Grupy Banku Światowego w Polsce i Menedżer IFC w Europie Środkowej i Południowej. – Ta inwestycja opiera się na naszym niedawnym wsparciu dla innych funduszy w regionie, pomaga utrzymać aktywność w trudnym środowisku i wspiera ożywienie rynku poprzez zachęcanie inwestorów komercyjnych do powrotu na rynek.


--> Sprawdź także: Botanika Farm, spółka z branży FoodTech, pozyskała 7,5 mln zł z emisji akcji

ZOBACZ RÓWNIEŻ