Dbałość o cyberbezpieczeństwo może uratować biznes
Fot. shutterstock.Jakie przykładowe internetowe incydenty mogą dotknąć firmę i jak do nich nie dopuścić?
Płatność dla firmy, która nie istnieje
Do jednego z pracowników trafia mail z informacją o nieuregulowanej fakturze za usługi kurierskie. Ze wskazaną firmą przesyłkową współpraca trwa od wielu lat, więc wiadomość nie wzbudza podejrzeń pracownika. Wchodzi on na podlinkowaną stronę i dokonuje płatności. Nie jest świadomy, że właśnie padł ofiarą phishingu. Oprócz utraty przesłanej kwoty dochodzi też do wykradzenia loginów, haseł i numerów kart bankowych, a firma narażona jest na dużo większe straty finansowe. Przestępcy mogą podszywać się również pod banki, urzędy, firmy telekomunikacyjne, portale społecznościowe.
Aby chronić się przed phishingiem, najlepiej działać dwutorowo. Z jednej strony trzeba edukować pracowników, aby dokładnie sprawdzali nadawcę i adres WWW, zwracali uwagę na szczegóły wyświetlanej strony i sam przedmiot transakcji. Fałszywe wiadomości mogą być rozsyłane pocztą, SMS-ami lub komunikatorami. Inną formą zabezpieczenia przed phishingiem może być np. CyberTarcza od Orange, która ostrzega przed fałszywymi stronami.
Oprogramowanie może być niebezpieczne
Pracownik szuka nowego oprogramowania dla firmy. Jego zaufanie wzbudzają strony znanych marek, więc je pobiera. Niestety zamiast tego na firmowy sprzęt trafia wirus. Usunięcie spowodowanych przez niego szkód powoduje zastój w pracy firmy i koszty. Cyberprzestępcy często wykorzystują kampanie Google Ads do promowania stworzonych przez nich fałszywych stron, podszywających się nieraz pod znane marki. Jeżeli w małym lub średnim przedsiębiorstwie nie ma specjalistów ds. IT, z którymi można skonsultować wybór oprogramowania, warto sięgnąć po usługę Wsparcie IT od Orange. Zapewnia ona wsparcie profesjonalnego helpdesku, konsultacje oraz rozwiązywanie problemów ze sprzętem i oprogramowaniem.
Współpraca z zadłużonym kontrahentem
Kontrahent zalega z płatnościami. Pieniądze wciąż nie trafiają na konto, co wpływa na płynność finansową firmy. Okazuje się, że zalegające z płatnościami przedsiębiorstwo już od dłuższego czasu widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Wiedza o ich kłopotach finansowych pozwoli na odpowiednio szybką reakcję. Właściciele firm powinni także zadbać o własne bezpieczeństwo w sieci. Zdjęcie dowodu osobistego może zostać bowiem wykradzione np. ze skrzynki e-mailowej i posłużyć do zaciągnięcia pożyczki. Do ochrony numeru PESEL służy rozwiązanie Zabezpiecz PESEL.
Utrata cennego pliku
Podczas podróży służbowej laptop pracownika zostaje w pociągu i nie udaje się go odnaleźć. Na dysku twardym są zbierane latami kontakty lub ważne dokumenty. Utrata ważnych plików może się zdarzyć też z powodu awarii dysków twardych czy oprogramowania. Dlatego podstawą powinien być backup danych. Dzięki automatycznemu i regularnemu backupowi dostęp do danych można uzyskać z dowolnego urządzenia, a działalność firmy nie jest uzależniona od zdarzeń losowych.
Autor: Andrzej Kotfis, dyrektor Sektora Klientów Biznesowych