Daniel Obajek o cenach na Orlenie: "Nie może być taniej"
Fot. shhutterstock.Wszyscy chcielibyśmy płacić mniej za litr benzyny czy oleju napędowego, jednak prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, tłumaczy, że jest to niemożliwe z uwagi na wiele czynników, które wpływają na cenę paliwa.
Przede wszystkim, Daniel Obajtek przypomina, że państwa OPEC podjęły decyzję o zmniejszeniu wydobycia, co skutkowało wzrostem ceny ropy naftowej. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko to jest przyczyną wyższych cen paliw.
Obajtek o cenach paliw: Nie może być taniej
Jak mówi Daniel Obajtek w rozmowie z „Super Ekspresem” na ceny wpływa również kurs dolara, a także wzrost cen biododatków czy uprawnień do emisji CO2. Dużą część końcowej kwoty na paragonie za tankowanie stanową koszty pracy. W ciągu ostatnich 10 lat wynagrodzenia poszły w górę praktycznie o 100%, co bezpośrednio wpłynęło na koszty produkcji i dystrybucji paliw.
Prezes Orlenu deklaruje, że w takiej sytuacji obniżenie cen paliw przez PKN Orlen byłoby niemożliwe. Prezes tłumaczy, że ze względu na parytet importowy, musiałby kupić importowane do Polski paliwo drożej, aby sprzedać je u nas taniej. W przypadku braku dostaw, kraju groziłby paraliż, co już przerabiali Węgrzy, którzy próbowali uregulować ceny paliw odgórnie, a w efekcie rozmontowali całą gospodarkę.
Czytaj dalej: 5 najlepszych polskich startupów foodtech [My Company Polska x Infoshare]
500 litrów za najniższą krajową
Obajtek podkreśla, że w Polsce ceny paliw są relatywnie niskie w porównaniu do innych krajów, zwłaszcza tych ościennych. Według prezesa Orlenu jest sporo kierowców, którzy jeżdżą po świecie i czekają aż tylko dotrą do polskiej granicy, żeby zatankować. Daniel Obajtek zaznacza przy tym, że w 2012 roku za najniższą krajową można było kupić 200 litrów paliwa, a dziś ponad 500 litrów.
Niestety, z uwagi na wiele czynników, których nie da się kontrolować, ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce mogą dalej rosnąć. Według danych e-petrol.pl z 19 kwietnia 2023 roku, średnia cena benzyny Pb98 wynosi 7,42 zł/l, Pb95 - 6,82 zł/l, a oleju napędowego ON - 6,71 zł/l. Autogaz kierowcy tankują średnio za 3,09 zł/l.
Warto jednak pamiętać, że w Polsce obowiązuje wolny rynek, na którym ceny paliw kształtują się w oparciu o podaż i popyt. Niemniej jednak, decyzje państwowe, takie jak podniesienie podatków czy wprowadzenie nowych regulacji, także wpływają na ostateczne ceny przy dystrybutorach.
PsiBufet sprzedany! Polski startup przejmuje konkurent z zachodu