7 najlepszych startupów z branży kosmicznej

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 87
Program akceleracji startupów – Future Space Accelerator ogłosił listę siedmiu startupów, które zakwalifikowały się do pilotażowej edycji programu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Program akceleracji startupów – Future Space Accelerator ogłosił listę siedmiu startupów, które zakwalifikowały się do pilotażowej edycji programu.

Wybrane startupy czeka intensywny okres akceleracji, w trakcie której będą wspólnie rozwijać technologię i modele biznesowe we współpracy z partnerami programu, tj. Airbus Poland, Cleanproject oraz SatRevolution. Celem współpracy jest wypracowanie modeli biznesowych oraz rozwiązań technologicznych, które będzie można rozwijać w przyszłości.

Celem programu Future Space Accelerator jest wspieranie i promowanie startupów technologicznych, pomoc w ich rozwoju na nowych rynkach oraz wsparcie w rozwijaniu relacji biznesowych. Udział w programie zapewnia młodym, nowatorskim przedsiębiorstwom możliwość nawiązania bezpośredniej współpracy z ekspertami i mentorami poszczególnych partnerów programu, a także z ich klientami.

– W trakcie rekrutacji zaoferowaliśmy pomoc dla wizjonerów w postaci wsparcia ich w rozwoju swojego biznesu, dostępu do najlepszych podmiotów branży kosmicznej i ich zaawansowanych technologii, a także nasz know-how i dostęp do infrastruktury. Dotrzymamy tej obietnicy i cieszymy się na współpracę z tak różnorodną grupą startupów. Efekty tej współpracy poznamy pod koniec roku, ale wygląda ona niezwykle obiecująco – tłumaczy Manuel Heredia Ortiz, prezes Airbus Polska.

Ponad dwumiesięczny nabór do akceleratora Future Space Accelerator, którego partnerami są Airbus Polska, SatRevolution, Cleanproject i PwC Polska, zakończył się 30 czerwca. Do programu zgłosiło się kilkadziesiąt startupów m.in. z Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii, Luksemburga, Czech, Austrii, a nawet z Kazachstanu i USA. Nowatorskie rozwiązania obejmowały obszary inżynierii materiałowej, technologie produkcji, nowe modele biznesowe, a nawet Internet rzeczy i uczenie maszynowe. Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez  zespół międzynarodowych mentorów i ekspertów akceleracji oraz przedstawicieli partnerów programu.

Istotnym kryterium wyboru finalistów programu był poziom rozwoju technologii startupu oraz potencjał do współpracy na linii startup-partner. – Wybór startupów do pilotażowej edycji programu nie był prosty, ponieważ zgłosiło się do nas wielu twórców prezentujących bardzo szerokie spektrum technologii, których produkty i usługi były bardzo zaawansowane technologicznie – tłumaczy Piotr Rudzki, Partner w PwC. – Ostatecznie wybór padł m.in. na tusze nanometalowe, radar spektralny, uczenie maszynowe dla przemysłu czy namnażanie komórek macierzystych. Dostrzegamy ogromny potencjał współpracy tych startupów z dużymi graczami, a część rozwiązań ma szansę zostać wykorzystana na orbicie – dodaje.

– Przed nami intensywne, ale zarazem bardzo inspirujące zadanie. Będziemy pracować z ludźmi, którzy dołączyli do programu z konkretnymi oczekiwaniami. Naszym wspólnym celem jest wsparcie rozwoju ich technologii, tak by można było ją wykorzystać w działalności partnerów akceleratora, ale również skalować ją szeroko na rynku – komentuje Jerzy Kustra, prezes Cleanproject.

– Naszej przygody z technologią wcale nie zaczynaliśmy od nanosatelit, więc wiemy, że takie firmy jak startupy wybrane do programu mają krętą drogę do sukcesu i implementacji swojej technologii. Dlatego też jest nam łatwo zrozumieć ich potrzeby i problemy, potrafimy się wczuć w ich sytuację, ale dzięki zdobytemu doświadczeniu mamy szersze spojrzenie. Jesteśmy w stanie tak ich pokierować, by zwiększyć szanse na osiągnięcie sukcesu na rynku – dodaje Radosław Łapczyński, Chief Science Officer w SatRevolution.

Do końca roku startupy będą spotykać się z ekspertami i mentorami partnerów programu oraz brać udział w specjalistycznych warsztatach, które pozwolą im dopracować swoje modele biznesowe oraz dopasować rozwiązania do konkretnych potrzeb przemysłu. Finałem programu Future Space Accelerator będzie Demo Day, na którym startupy wraz z partnerami akceleratora zaprezentują wypracowane podczas akceleracji modele współpracy.

Startupy:

SGPR.TECH – twórcy georadaru spektralnego SGPR, którego celem jest zrewolucjonizowanie analizy struktury podpowierzchniowej i umożliwienie jej pełnej transformacji do przemysłu 4.0 w branżach zależnych od informacji o podłożu. Dzięki innowacyjnemu podejściu do georadaru i autorskiemu oprogramowaniu do analizy geofizycznej będzie mogli nie tylko dokładnie odwzorować podziemie, ale także rozpoznawać materiały i ich charakterystykę. Jako platforma technologiczna SGPR daje możliwość budowy niemal nieskończonej liczby rozwiązań dostosowanych do wymagań różnych branż, od przemysłu wydobywczego i budowlanego aż po zastosowanie w przemyśle kosmicznym.

Composi-Tech – technologia adaptacyjnego panelu o strukturze plastra miodu opracowana przez startup ma znaleźć zastosowanie w lotnictwie, na lądzie, a także w kosmosie. Proponowane rozwiązanie oferuje zastąpienie aluminiowego rdzenia o strukturze plastra miodu materiałem kratowym z nadrukiem 3D, który lokalnie zwiększy sztywność w obszarze zamocowań, zapewniając lepszy rozkład naprężeń, oraz zoptymalizuje proces mocowania. Proponowana technologia ma umożliwić zwiększenie poziomu automatyzacji zoptymalizowanych masowo struktur nośnych.

Talkin'Things – dostawca kompletnego ekosystemu IoT w celu digitalizacji wewnętrznych procesów produkcyjnych i logistycznych. Dostarczamy rozwiązania oparte na technologii RFID do identyfikowania produktów oraz komponentów, które pozwalają zoptymalizować i uszczelnić procesy a także monitorować warunki otoczenia, dzięki zastosowaniu sensorów.

C.Metrics (Cognitum Group) – twórcy rozwiązań z wykorzystaniem uczenia maszynowego dla sprzedaży – AI wspierające promocje, ale także dla Industry 4.0 w zakresie algorytmów optymalizujących.

Przeszczep autologicznych komórek macierzystych w medycynie estetycznej – startup opracowuje technologię izolowania i namnażania autologicznych fibroblasów w warunkach GMP, którą można wykorzystać w dziedzinie medycyny anti-aging. Pomysł sprowadza się do biopsji i wyizolowania komórek macierzystych pacjenta, namnożeniu ich do wartości terapeutycznej w kontrolowanych warunkach oraz autotransplantacji w docelowe miejsce odmłodzenia.

AMEPOX – firma nagrodzona za realizację koncepcji w projekcie Golden Fleece – producent nanomateriałów i tuszy przewodzących z nanosrebrem, znajdujących szerokie zastosowanie w elektronice, medycynie i aplikacjach kosmicznych. W zależności od formy końcowej, materiały oferują wyjątkowo duże przewodnictwo cieplne i elektryczne, a także właściwości biostatyczne, biobójcze lub samoczyszczące.

FitMech – koncept założycieli to połączenie czujników drgań i inteligentnych algorytmów, dzięki którym można szybko i bez inwestycji uzyskać precyzyjne informacje o maszynach produkcyjnych. Subskrypcja czujnika zawiera dostęp do wszystkich opcji, między innymi: monitorowanie na żywo, szczegóły pracy, raporty wydajności, identyfikacja przyczyn przestojów. System jest zaprojektowany do samodzielnego wdrożenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ