Rafał Brzoska zainwestował już w 40 startupów. "Mam na koncie kilka spółek zagranicznych, które naprawdę zadziwiają świat"

W co i jak inwestuje twórca InPostu?
Podczas programu jeden z widzów zapytał, co zrobić, aby wysłany do Rafała Brzoski pomysł na startup „nie odszedł w zapomnienie”. Miliarder przyznał, że otrzymuje bardzo wiele tego typu próśb i stara się osobiście na nie odpowiadać. Jak sam zadeklarował: – Staram się osobiście odpisywać, nie ignorować tego typu próśb. Zachęcił przedsiębiorców do kontaktu przez LinkedIn lub Instagram.
Brzoska podkreślił, że nie szuka łatwych i szybkich zysków. Zapytany przez Stanowskiego o to, czy trafił już na startup, w którym widzi „górę złota”, odpowiedział jednoznacznie: – Góry złota nigdy. (...) Jeżeli jest to startup, to zawsze to jest ryzyko mniej więcej rozłożone po 50%. Dodał również, że zazwyczaj inwestuje na poziomie poniżej 1% całej rundy.
Do tej pory biznesmen zainwestował w około 40 spółek, wśród których znajdują się zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy, o których, jak zaznaczył, na razie nie może mówić. Ale te rodzime, o których wiemy to np. Booksy, Tidio czy YourKaya.
Kluczem do jego decyzji inwestycyjnych nie jest jednak sam pomysł, a ludzie, którzy za nim stoją: – Przede wszystkim uwierzyłem w founderów, czyli w te osoby, które zaczynały te biznesy – stwierdził i dodał, że jego zdaniem fundusze nie potrafią rozwijać biznesów. Co w zamian, kiedy jesteśmy na samym początku i mamy pomysł? – Przede wszystkim znajdźmy kogoś, z kim możemy podzielić się udziałami. Poza tym są fundacje, które chętnie inwestują w projekty technologiczne, nawet 100 000 euro – radził Brzoska w programie.
"To jest właśnie ludzka uczciwość"
Najbardziej wymownym przykładem podejścia Brzoski do młodych founderów jest historia jego byłego pracownika, Bartka. Jak przyznał, jest to dowód na to, jak wielkiej odwagi wymaga przyznanie się do porażki.
– Niewiele jest osób, które ma jaja, żeby zadzwonić do swojego inwestora i powiedzieć, że mimo walki poddaje się. "Niestety, firma traci płynność, musimy złożyć wniosek o upadłość. Przepraszam, że zawiodłem oczekiwania" – opowiadał twórca InPostu w programie "Godzina Zero". Startupowiec tłumaczył, że rynek się zmienił, a rozwój AI wywrócił ich model biznesowy. Jednocześnie złożył obietnicę: „Zrobię wszystko, by w kolejnym biznesie się udało".
Reakcja Brzoski była natychmiastowa. Zamiast rozczarowania, zobaczył w postawie Bartka cechy, które ceni najwyżej. Jak sam stwierdził, zainwestował w kolejny projekt tego foundera, ponieważ docenił jego wolę walki: – I to jest właśnie ta ludzka uczciwość i przyzwoitość – skomentował Brzoska, dodając, że sam był kiedyś w podobnej sytuacji, stając przed lustrem i obiecując sobie, że zrobi wszystko, by uratować firmę.
Jutro Medical ma wsparcie CEO InPostu
Ostatnia inwestycja Rafała Brzoski, o jakiej poinformowano to Jutro Medical. Startup pozyskał w marcu tego roku 50 mln zł. Pozyskane środki pozwolą Grupie Jutro Medical na przeprowadzenie szeregu kolejnych akwizycji placówek medycznych. Firma przejęła już dwie pierwsze przychodnie – Medola w Białymstoku i Eumedica w Suchym Lesie pod Poznaniem.
– Jutro Medical udowodniło, że Podstawowa Opieka Zdrowotna może być budowana inaczej, opierając się na jej jakości i wartości dla pacjenta. To nie tylko sieć przychodni, ale zintegrowany dostawca usług medycznych, który jednocześnie zapewnia lepszą obsługę pacjentów i obniża jej koszty. Dzięki własnej technologii Adam z zespołem mają szansę zmienić rynek Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Cieszę się, że mogę ich w tym wspierać – mówi Piotr Siezieniewski, Partner w RIO ASI – funduszu single family office należącego do Rafała Brzoski i Omeny Mensah.
InPost bardziej rentowny. Postawi kolejnych 14 tys. Paczkomatów
Grupa InPost rozpoczęła 2025 rok z bardzo dobrymi wynikami. W pierwszym kwartale odnotowała wzrost w zakresie wolumenu przesyłek, zwiększyła sieć punktów OOH oraz poprawiła rentowność. Co więcej, to kolejny kwartał wzrostu powyżej rynku we wszystkich kluczowych krajach, w których jest obecna.