Zmiany w handlu w niedziele – nowe przepisy i wolna Wigilia od 2025

handel w niedziele
Łącznie w 2025 roku handel będzie możliwy podczas ośmiu niedziel. / fot. Freepik
Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 lutego 2025 r., przewidują dodatkowe handlowe niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz wprowadzenie wolnego 24 grudnia. To ważne zmiany zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców, jednak sposób ich wprowadzenia budzi kontrowersje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W grudniu 2024 będziemy mieć jeszcze dwie niedziele handlowe - 15 i 22 grudnia.

Trzy niedziele handlowe w grudniu i nowe zasady od 2025 roku

Zgodnie z nowelizacją od 2025 roku, trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe. Oznacza to, że w grudniu 2025 roku handel będzie dozwolony 7, 14 i 21 grudnia, co ma umożliwić konsumentom większe możliwości przedświątecznych zakupów. Dodatkowo, lista niedziel handlowych obejmie ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu oraz niedzielę przed Wielkanocą. Łącznie w 2025 roku handel będzie możliwy w osiem niedzieli, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednimi siedmioma niedzielami handlowymi.

Wolna Wigilia – nowy dzień wolny od pracy

Wigilia, która dla wielu Polaków jest dniem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, od 2025 roku stanie się dniem wolnym od pracy. Choć w praktyce wiele firm już teraz skraca czas pracy w Wigilię, ustawowe wolne zyskało poparcie zarówno ze strony pracowników, jak i części pracodawców. Jednak wprowadzenie tego dnia wolnego wiązało się z intensywną dyskusją o potrzebie rekompensaty dla przedsiębiorców poprzez zwiększenie liczby handlowych niedziel w grudniu.

Podzielone opinie na temat zmian

Decyzja o wprowadzeniu wolnej Wigilii spotkała się z mieszanymi reakcjami. Jak podaje portal dlahandlu.pl, Piotr Ostrowski, prezes OPZZ, uznał zwiększenie liczby niedziel handlowych za niekorzystne dla pracowników, wskazując, że dodatkowy obowiązek pracy w niedzielę jest „dokręcaniem śruby” zatrudnionym w handlu. Podobną opinię wyraził ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, który zaznaczył, że choć wolna Wigilia to krok w dobrą stronę, zwiększenie liczby niedziel handlowych jest „zbyt wysoką ceną”.

Z kolei prof. Jan Klimek, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, bronił zmian, argumentując, że dodatkowe niedziele handlowe przyniosą korzyści małym przedsiębiorcom i rzemieślnikom, szczególnie tym działającym w galeriach handlowych. Zdaniem Klimka, większy ruch przed świętami przełoży się na znaczący wzrost obrotów.

Projekt Lewicy, poprawki KO i krytyka trybu legislacyjnego

Projekt ustawy został pierwotnie złożony przez Lewicę, która chciała, by Wigilia była dniem wolnym już od 2024 roku. Ostatecznie przyjęto poprawki Koalicji Obywatelskiej, które przesunęły wejście w życie nowych przepisów na 2025 rok. Kontrowersje wzbudził tryb pracy nad projektem – brak konsultacji społecznych oraz tempo procedowania spotkały się z ostrą krytyką. Konfederacja Lewiatan wskazała, że proces legislacyjny był chaotyczny i nieodpowiedzialny, a zmiany wprowadzano w pośpiechu, bez odpowiedniego dialogu z pracodawcami.

Krzysztof Kajda, wiceprezes Konfederacji Lewiatan, podkreślił, że brak konsultacji społecznych odbije się na jakości prawa i stabilności przedsiębiorstw. Podobną opinię wyraził Łukasz Bernatowicz z ZP BCC, który zaznaczył, że nagłe zmiany prawa zagrażają przewidywalności rynku i podważają zaufanie przedsiębiorców do rządu.

Nowe regulacje: więcej niedziel handlowych, ale wciąż kontrowersje

Pomimo wprowadzenia dodatkowych niedziel handlowych, część środowisk biznesowych uważa, że zmiany są niewystarczające. Wielu przedsiębiorców oczekiwało bardziej przemyślanych rozwiązań, które nie byłyby wprowadzane ad hoc. Nowe przepisy przynoszą wprawdzie korzyści konsumentom i zwiększają obroty w handlu przedświątecznym, jednak sposób ich wdrożenia pozostawia wiele do życzenia.

Czy wprowadzenie wolnej Wigilii zrekompensuje koszty dodatkowych niedziel handlowych? Debata nad tym, jak zmiany wpłyną na rynek pracy i gospodarkę, z pewnością będzie kontynuowana.

Niedziele handlowe w 2025 roku

Według aktualnie obowiązujących przepisów w 2025 roku niedzielami handlowymi są:

  • 26 stycznia 2025 r.,
  • 13 kwietnia 2025 r.,
  • 27 kwietnia 2025 r.,
  • 29 czerwca 2025 r.,
  • 31 sierpnia 2025 r.,
  • 14 grudnia 2025 r.,
  • 21 grudnia 2025 r.

Dodatkowe niedziele, które w 2025 roku dojdą do tych siedmiu to najprawdopodobniej tylko jedna – 7 grudnia. 

Jak podaje Infor, dodatkowe niedziele handlowe to: 

  • kolejne trzy niedziele poprzedzające dzień 24 grudnia; 7 grudnia, 14 grudnia 21 grudni 2025 roku (przy czy 14 i 21 grudnia to niedziele handlowe także według starych zasad – sprzed zmiany prawa)
  • niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy; będzie to 13 kwietnia 2025 r. bo Wielkanoc przypada 20-21 kwietnia 2025 r.
  • ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu: 26 stycznia, 27 kwietnia, 29 czerwca, 31 sierpnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ