Zmarł David Boggs, współtwórca sieci Ethernet

David Boggs / Fot. Robert Garner, NY Times
David Boggs / Fot. Robert Garner, NY Times
David Boggs zmarł w wieku 71 lat. Dzięki temu, że wynalazł sieć Ethernet, ludzie mogą dziś wysyłać e-maile przez sieć biurową lub odwiedzać witryny internetowe za pośrednictwem hot spotów w restauracji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

David Boggs był inżynierem i elektrykiem, ale też informatykiem. Łączył różne specjalizacje i wrodzoną ciekawość - zupełnie jak najlepsi wynalazcy. Pomógł stworzyć sieć Ethernet, technologię sieci komputerowych, która łączy komputery PC z drukarkami, innymi urządzeniami i internetem. Zarówno w biurach, jak i domach. Zmarł na niewydolność serca w wieku 71 lat. Mieszkał w Kalifornii.

Sprawdź: Emotka

Boggs wspólnie z Bobem Metcalfe badali sposoby wysyłania informacji do i z nowego komputera. Było to w laboratorium, do którego mieli dostęp od pewnego czasu. Metcalfe chciał wysyłać impulsy elektryczne przez kabel i starał się, aby jakoś to zadziałało. Boggs zaoferował pomoc i tak powstał Ethernet.

Projekt był rozwijany przez dwa lata, często metodą prób i błędów. Ostatecznie udało się jednak stworzyć pierwszą wersję Ethernetu. 

Metcalfe wspominał, że David Boggs był dla niego idealnym partnerem. Sam uważał się raczej za artystę koncepcyjnego, podczas gdy Boggs był przede wszystkim inżynierem budującym konkretne sprzęty. 

Ethernet powstał w ramach projektu Alto i w kolejnych dekadach ten sam projekt dał początek takim rozwiązaniom jak mysz komputerowa, graficzny interfejs użytkownika, czy edytor tekstu. Prowadzone były również prace nad drukarką laserową. 

David Boggs to osoba, która jest raczej nieznana szerszemu gronu. Warto jednak pamiętać o takich wynalazcach - to prawdziwi specjaliści, którym bardziej niż na sławie zależy na tworzeniu konkretnych, działających rozwiązań. 

Inspiracje: Scarlett Johansson 

W latach 80. i 90. Ethernet został uznany za standard branżowy i stał się dominującym protokołem sieciowym w korporacjach. Później trafił również do domów. Obecnie dostępne sieci bezprzewodowe ciągle pożyczają fragmenty protokołu Ethernet i często łączą się ze sprzętem w tej sieci.

Jak zauważa Marc Weber, kurator i dyrektor programu historii Internetu w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View w Kalifornii, "jeśli to czytasz, to jeśli tylko nie jest to papier, prawdopodobnie używasz Ethernetu".