Ukraina: Zełenski podpisuje ustawę o legalizacji kryptowalut

Bitcoin legalny na Ukrainie / Fot. Flickr.com
Bitcoin legalny na Ukrainie / Fot. Flickr.com
Podczas wojny wywołanej przez Rosję, która zaatakowała Ukrainę, wiele osób i organizacji przekazywało swoje darowizny na rzecz pomocy przed okupantem w postaci kryptowalut. To już łącznie 100 mln dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zalegalizował kryptowaluty w swoim kraju. Podpisał ustawę o wirtualnych aktywach, widząc jakie szaleństwo darowizn cyfrowych rozpętało się na Ukrainie. Tysiące ludzi wspiera ten kraj w celu obrony przed rosyjską inwazją, przekazując Bitcoina, Ethereum lub USDT (stablecoin odpowiadający wartością dolarowi).

Sprawdź: Pirate Bay

Ustawa na Ukrainie określa klasyfikację, status prawny, własność i regulacje dla wirtualnych aktywów. Dotyczy też wymogów rejestracyjnych dla dostawców usług kryptograficznych - informuje Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w swoim oświadczeniu.

Rynek krypto będzie tam regulowany przez Ukraińską Narodową Komisję Papierów Wartościowych i Giełdy. Giełdy kryptowalut będą mogły działać legalnie, a banki otworzą dla nich rachunki. 

Zadaniem organu państwowego jest "kształtowanie i prowadzenie polityki w zakresie wirtualnego majątku, ustalanie kolejności obrotu wirtualnym majątkiem, wydawanie zezwoleń dostawcom usług wirtualnego majątku, a także prowadzenie nadzoru i monitoringu finansowego w tym zakresie". Ustawa została podpisana 17 marca br.

Dodajmy, że w ciągu trzech tygodni Ukraina otrzymała co najmniej 100 mln dolarów darowizn w postaci kryptowalut od ludzi, którzy chcą wspierać jej obronę i pomóc w finansowaniu działań humanitarnych. 

Wcześniej ustawa była już proponowana we wrześniu 2021 r., ale Zełenski ją odrzucił. Teraz przekonał się, że jednak popełnił błąd i zalegalizował kryptowaluty.

Zobacz: Fear & Greed Index

W oficjalnym oświadczeniu czytamy też, że Ministerstwo Finansów będzie pracować nad zmianami w krajowych kodeksach podatkowych i cywilnych, aby w pełni uruchomić rynek wirtualnych aktywów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ