Zarobki milarderów: 14 mln USD dziennie. Czy Threads Zuckerberga zagrozi pozycji Muska?

Musk Zuckerberg
Fot. shutterstock.
W pierwszym półroczu 2023 roku 500 najbogatszych osób na świecie zgarnęło ogromne zyski wynoszące aż 852 miliardy dolarów. To dla nich najlepszy okres na giełdzie od czasu początku pandemii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W pierwszym półroczu 2023 roku 500 najbogatszych osób na świecie zgarnęło ogromne zyski wynoszące aż 852 miliardy dolarów. Ta niesamowita suma została osiągnięta dzięki dynamicznemu rajdowi na giełdach, podczas którego inwestorzy zlekceważyli skutki podwyżek stóp procentowych banków centralnych oraz różne konflikty światowe. Wśród tych ostatnich znajduje się trwająca od ponad roku wojna na Ukrainie oraz kryzys w bankach lokalnych.

Sztuczna inteligencja napędza wzrost spółek technologicznych

Wartości spółek technologicznych, napędzanej przez sztuczną inteligencję, osiągnęły rekordowe wzrosty. Indeks S&P 500 zyskał 16%, a Nasdaq aż 39% w pierwszej połowie roku, odnotowując przy tym najlepszy wynik w historii - zauważa portal Bankier.pl. To więcej niż pozytywna wiadomość dla liderów-gigantów technologicznych, jak Elon Musk czy Mark Zuckerberg.

Future Collars wkracza na rynek Czech i Słowacji. "To dla nas strategiczny krok"

Musk kontra Zuckerberg: Kto jest bogatszy?

Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny takich firm jak Tesla i SpaceX, może pochwalić się imponującymi wynikami finansowymi. W okresie od początku roku do 30 czerwca zarobił aż 96,6 miliarda dolarów. Warto zauważyć, że Musk bogacił się mimo problemów z Twitterem, którego wartość spadła od dnia kiedy Musk zaczął nim zarządzać.

Drugim głównym beneficjentem rajdu na giełdach jest dyrektor generalny Facebooka. Mimo że Zuckerberg również odnotował znaczne zyski w wysokości 58,9 miliarda dolarów, to Musk wciąż go wyprzedza.

Czy Threads wygryzie Twittera?

Jednak sytuacja ta może ulec zmianie wraz z wprowadzeniem na rynek przez Metę (dawniej Facebook) konkurencyjnej dla Twittera platformy Threads, która ma szanse przyciągnąć użytkowników dawniej związanych z Twitterem. Szczególnie wobec faktu dziwnych decyzji Elona Muska, które wprowadziły szereg opłat na Twitterze - propozycja Mety będzie darmowa. Jednak ceną będą dane użytkowników - póki co Threads nawet nie startuje w UE, gdyż są zbyt duże wątpliwości co do jej inwazyjności w prywatność (dane) użytkowników. 

Wracając do rankingu najbogatszych ludzi świata blisko podium wciąż trzyma się Jeff Bezos. Majątek założyciela Amazona szacowany jest na 124 mld dol., co czyni go obecnie czwartym najbogatszym człowiekiem na świecie.

Gautam Adani - największe straty i oskarżenia o oszustwa

Na drugim biegunie znajduje się Gautam Adani, prezes Adani Group, który doświadczył największej straty wartości majątku w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jego majątek zmniejszył się o ponad 60 miliardów dolarów. Adani stał się również rekordzistą pod względem największej jednodniowej straty - 20,8 miliarda dolarów, która miała miejsce 27 stycznia.

Polskie Nagrody Różnorodności My Company Polska: Inkluzywność się opłaca [WYWIAD]

ZOBACZ RÓWNIEŻ