Waloryzacja emerytur w czerwcu. Świadczenia nawet 500 zł wyższe

Czerwcowa waloryzacja emerytur
ZUS przeprowadza waloryzację kapitału co roku w czerwcu, przez co zwiększa się suma składek na koncie - waloryzacji podlegają środki wszystkich przyszłych emerytur do 31 grudnia roku poprzedniego. Następnie podwyżka jest dopisywana do konta.
Od lipca emerytury wzrosną dzięki waloryzacji kapitału zgromadzonego na kontach ZUS. Oznacza to, że zwiększona zostanie wartość środków zapisanych zarówno na głównym koncie, jak i na subkoncie. Subkonto to część systemu emerytalnego, na które trafiają fundusze pochodzące z dawnych składek do OFE – jego celem jest ochrona oszczędności emerytalnych przed wahaniami rynkowymi, zwłaszcza w okresie zbliżania się do wieku emerytalnego. Posiada je każda osoba urodzona po 1968 roku.
Jak podaje forsal, powołując się na prognozy ekspertów, tegoroczna waloryzacja kapitału emerytalnego może wynieść 14,2 lub 14,3 proc. wartości. Dla niektórych osób może to oznaczać kilkadziesiąt złotych wyższe świadczenia, ale dla wielu może to być nawet 500 zł podwyżki przyszłego świadczenia.
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?
Podejmując decyzje o zakończeniu aktywności zawodowej, warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzyma się za ten miesiąc pensję i całą emeryturę.
Data złożenia wniosku o emeryturę jest istotna dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego. Wtedy najlepiej złożyć wniosek po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze.
Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej należy wyłącznie do nas. Warto również wiedzieć, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek. Przy wyliczaniu świadczenia w liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym wysokość emerytury, będzie wyższa. Każdy sam musi rozważyć, co bardziej mu się opłaca - mówi Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, cytowana przez powiat.nakielski.pl.
Praca po osiągnięciu wieku emerytalnego
Osoba w wieku emerytalnym może kontynuować pracę zawodową. Według obliczeń ZUS każdy przepracowany rok może zwiększyć otrzymywane świadczenie o 10-15 proc. Można również pobierać emeryturę i dorabiać.