W biznesie. Wrzesień 2021

Sport to kasa
Sport to kasa, fot. materiały prasowe
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2021 (72)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sport to kasa

1 mld 35 mln zł – tyle wynosi wartość rynku sponsoringu sportowego w Polsce. Przy okazji igrzysk olimpijskich w Tokio policzył to Polski Instytut Ekonomiczny. Największym graczami są na nim potentaci branży paliwowej – PKN Orlen, PGNiG oraz Lotos. Drugą branżą najbardziej zaangażowaną we wspieranie sportu jest energetyka na czele z PGE. Najchętniej biznes wspiera piłkę nożną, znacznie mniej szczodry jest natomiast dla lekkoatletów.

Na co wydają pieniądze sponsorzy

Piłka nożna  32,3 proc.

Siatkówka    6,9 proc.

Sporty motorowe  13,9 proc.

Koszykówka    8,1 proc.

Piłka ręczna    8,1 proc.

Żużel    3,9 proc.

Kolarstwo    2,5 proc.

Lekkoatletyka   2,0 proc.

Źródło: Sponsoring Insight

-------------------------------------------------------------------

Upały niszczą gospodarkę

Tegoroczne wakacje były wyjątkowo ciepłe, a nawet upalne. Nie tylko zresztą w Polsce – czerwiec był drugim najgorętszym czerwcem w Europie w historii pomiarów dokonywanych na kontynencie od 1880 r. Jak wykazują badania naukowe, wysokie temperatury rozleniwiają i powodują spadek produktywności. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda obliczyli, że gospodarki osiągają najlepsze wyniki przy średniej rocznej temperaturze 13 st. C. Przy czym wzięli pod uwagę nie tylko wpływ temperatury na człowieka, ale też np. na wysokość plonów. Dlaczego upał nie sprzyja ekonomii? Bo latem pracownicy często udają się na urlop, a także skracają dzień pracy i nie biorą nadgodzin. Optymalną temperaturą do pracy biurowej jest ok. 22 st. C. Przy wyższych temperaturach wydajność zaczyna maleć, przy 30 st. C aż o prawie 10 proc., co jest związane z obniżeniem funkcji poznawczych.  

-------------------------------------------------------------------

CYTAT MIESIĄCA

Niektóre twierdzenia neoliberałów to zombie-idee, idee-trupy, które nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości, ale wciąż są utrzymywane przy życiu, bo opłacają się niektórym biznesowym grupom interesów

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

-------------------------------------------------------------------

WYGRANA MIESIĄCA

206 mln 550 tys. zł – tyle wygrał Polak z województwa śląskiego w kumulacji gry Eurojackpot. W dodatku stało się to w piątek 13 sierpnia. Jest to najwyższa nagroda, jaką wygrano w historii Polski. Drugim wygranymjest mieszkaniec Finlandii.

20 mln 655 tys. zł – tyle podatku zapłaci mieszkaniec Śląska za swą wygraną

18 – tyle państw europejskich uczestniczy w loterii

-------------------------------------------------------------------

Ile kosztuje praca zdalna

250 zł – aż tyle możemy dodatkowo wydać na prąd w ciągu roku z powodu pracy zdalnej – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. aż 8,9 proc. Polaków pracowało przez większość czasu z domu. A to i tak mniej niż przeciętnie w Unii Europejskiej, gdzie odsetek ten wynosi 12,3 proc. Według specjalistów wyłącznie pracę zdalną może wykonywać nawet jedna czwarta Polaków. Poza komfortem, oszczędnością czasu i brakiem wydatków na dojazdy wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami ze strony pracownika. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opracowało projekt zmian w przepisach dotyczący pracy zdalnej. Pracownikowi pełniącemu obowiązki na odległość ma przysługiwać ekwiwalent lub ryczałt obejmujący m.in. koszty zużycia materiałów i narzędzi pracy, a także inne koszty bezpośrednio związane z pracą zdalną. W szczególności za zużycie energii elektrycznej i koszt dostępu do łączy telekomunikacyjnych. W związku z tym ekonomiści PIE policzyli, ile w ciągu roku takiej pracy wydamy dodatkowo na prąd. To właśnie ok. 250 zł.

-------------------------------------------------------------------

Zapracowany jak Polak

Polacy są czwartą najbardziej zapracowaną nacją wśród państw Unii Europejskich. Według danych Eurostatu, przeciętnie pracujemy 41,4 godz. tygodniowo, czyli o 42 min dłużej niż unijna średnia. Tym ważniejsze jest, w jaki sposób spęczamy wolny czas. Według danych OECD żyjemy w biegu, wiele czasu poświęcając innym. W ciągu dnia aż 2 godz. i 15 min przeznaczamy na zajmowanie się domem, aż przez 38 min opiekujemy się natomiast domownikami. To wyraźnie dłużej niż w krajach zachodnich. 

Z kolei na jedzenie przeznaczamy zaledwie 1,5 godz. Dla porównania Włochowi, Hiszpanowi czy Francuzowi zajmuje to aż 2 godz. Polacy mało czasu spędzają również na spotkaniach ze znajomymi i przyjaciółmi (45 min, a Niemcy aż 1 godz.). Mniej więcej tyle samo czasu, co inni Europejczycy, poświęcamy natomiast na rozwój osobisty.

-------------------------------------------------------------------

Zatrute igrzyska

Igrzyska olimpijskie to nie tylko sportowe emocje i wielkie pieniądze, ale też, niestety, emisja dwutlenku węgla. Począwszy od przygotowań i remontów infrastruktury, a skończywszy na przelotach, zakwaterowaniu sportowców i kibiców. Wszystkie elementy tej wielkiej imprezy wiążą się z zanieczyszczeniem środowiska. W przypadku Tokio szkodliwość igrzysk wyraźnie spadła z powodu wyłączenia widzów zza granicy w związku z pandemią. 

Emisje dwutlenku węgla Igrzysk Olimpijskich

Rio de Janeiro (2016 r.) 4,5 mln t 

Londyn (2012 r.) 3,3 mln t

Tokio (2021 r.) 2,4 mln t

------------------------------------------------------------------

Ekonomia olimpijska  

20 medali olimpijskich,  w tym sześć złotych, powinna była zdobyć Polska na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdyby brać pod uwagę nasz potencjał ekonomiczny. Prognozowanie wyników olimpijskich od dziesięcioleci jest przedmiotem badań ekonomistów, którzy wskazują, że liczba zdobytych medali zależna jest od wielkości populacji i wielkości PKB na głowę mieszkańca. Szczegółowe badania historyczne wskazują, że statystycznie więcej medali zdobywają gospodarze wielkich imprez sportowych, a także niektóre państwa autorytarne. Według szacunków PIE (dokonanych – co ważne – jeszcze przed igrzyskami), biorąc pod uwagę nasz potencjał gospodarczy, powinniśmy zdobyć od 15 do 24 medali, w tym od czterech do ośmiu złotych. W rzeczywistości wypadliśmy nieco gorzej, choć blisko szacunków naukowców. Polki i Polacy w Tokio zdobyli 14 medali, w tym cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych.

-------------------------------------------------------------------

Tort na wagę złota

10 tys. zł – tyle w przeliczeniu zapłacono na aukcji w Wielkiej Brytanii za liczący 40 lat kawałek ciasta. Chodzi o fragment tortu z wesela księcia Karola i księżnej Diany. Jak mówią pracownicy domu aukcyjnego Dominic Winter w hrabstwie Gloucestershire, ciasto jest w dobrym stanie. Tuż po weselu dostała go Moyra Smith zatrudniona wówczas na brytyjskim dworze. Nie zjadła go jednak, lecz schowała do pudełka, by po latach sprzedać na aukcji.

-------------------------------------------------------------------

Będą nowe zawody

Operator drukarek 3D, pizzer (czyli kucharz robiący pizzę), monter urządzeń fotowoltaicznych oraz specjalista ds. mediów społecznościowych – to nowe zawody, które pojawią się już wkrótce w polskim prawie. Resort pracy przygotował nowelizację rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności. W sumie, w związku ze zmieniająca się rzeczywistością, do wykazu zostanie dopisanych aż 81 nowych profesji. Oprócz wymienionych – także m.in. inżynier chłodnictwa i klimatyzacji, tester gier komputerowych oraz fizjoterapeuta koni. Zmiany w przepisach to wynik apeli m.in. związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz urzędów pracy.

-------------------------------------------------------------------

Winna pogoda

Tegoroczna produkcja wina we Francji spadnie nawet o jedną trzecią wynika ze statystyk francuskiego rządu. – To najgorsza rolnicza katastrofa początku stulecia – powiedział minister rolnictwa Julien Denormandie. Winę za tę sytuacją ponosi splot czynników: wiosenne przymrozki, później deszcze oraz choroby, które trawiły uprawy winorośli. Francja zajmuje obecnie drugie miejsce na świecie pod względem powierzchni upraw winorośli. Klęska nieurodzaju dotknęła też inne francuskie uprawy, np. zbiory moreli będą prawdopodobnie aż o połowę mniejsze niż zwykle – najniższe od 42 lat. 

Liczby

32,6 mln – tyle hektolitrów wina wyprodukuje w 2021 r. Francja

50 mln – tyle hektolitrów wina wyprodukowano we Francji rok temu

1 mld euro – takie wsparcie finansowe dla poszkodowanych producentów win zapowiedział premier Francji Jean Castex

-------------------------------------------------------------------

Średniowieczne piwo dzięki nowej technologii

W laboratoriach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, studenci identyfikują mikroorganizmy biorące udział w fermentacji wytwarzanego w XV w. przez gdańszczan piwa jopejskiego. To projekt badawczy realizowany w programie InnovaBio Pomorze. Chodzi o odtworzenie historycznego napoju, który, zgodnie ze średniowiecznymi przekazami, był w Gdańsku przed wiekami niezwykle popularny. Z zapisów wynika, że piwo było ciemnobrązowe i miało słodkawy smak. Było też wyjątkowo drogie – w 1438 r. jeden łaszt (12 beczek) piwa kosztował 3,5 grzywny, czyli około pięcio-, sześciokrotnie więcej niż inni. O prawo do produkcji napoju kłócili się browarnicy Gdańska i Pucka. Aby podkreślić prawo gdańszczan do produkcji, dzisiejsza ulica Piwna w XV w. nazywała się Jopejską. Od lat, na podstawie szczątkowych zapisków, w Polsce i za granicą podejmowane są próby odtworzenia receptury produkcji piwa jopejskiego.   

-------------------------------------------------------------------

WYGRANY

Bernard Arnault, francuski biznesmen, prezes koncernu LVMH, zwany królem luksusu, właściciel m.in. marek Louis Vuitton, Christian Dior oraz Tiffany & Co.

Według agencji Bloomberg, w połowie sierpnia został najbogatszym człowiekiem na świecie. Co ciekawe, w analogicznym rankingu „Forbesa” na pierwszym miejscu ciągle jest Jeff Bezos. To pierwszy przypadek od lat, gdy na czele obu zestawień stoją różne osoby.

PRZEGRANY

Jarosław Sachajko, jeden z trzech posłów Kukiz’15, który poparł wymierzoną w wolność słowa ustawę nazywaną „lex TVN”

Ośmieszył się brakiem wiedzy ekonomicznej, przekonując, że w wyniku zmian w prawie medialnym Polacy będą masowo kupować po kilka lub kilkanaście akcji TVN.

-------------------------------------------------------------------

Polacy grają w zielone

Aż 70 proc. Polaków chce, by biznes angażował się w kwestie środowiskowe – wynika z badania Barometr Providenta. Jako konsumenci, jesteśmy też gotowi na wyrzeczenia na rzecz ekologii.

Najnowsza edycja Barometru Providenta przygotowana została ze startupem społecznym Dotlenieni.org. Twórcy badania postanowili sprawdzić stosunek Polek i Polaków do ekologii.

Wyniki sondażu podważają stereotyp, że kwestie ochrony środowiska są ważne głównie dla młodych, dobrze wykształconych mieszkańców dużych miast. – Okazuje się, że najbardziej gotowi do poświęceń dla środowiska są respondenci w wieku 35–44 lat, seniorzy powyżej 55 lat oraz najmłodsi, którzy nie skończyli jeszcze 25 lat – zauważa Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska.  Paradoksalnie zaś grupa wiekowa 25–34 lata jest najmniej skora do wyrzeczeń. Podobnie niejednoznacznie wyglądają wyniki, biorąc pod uwagę wielkość miejscowości, w której mieszkają badani. – To mieszkańcy wsi najchętniej wprowadzą proekologiczne zmiany do swojego życia. Badani z wielkich miast także są gotowi do takich poświęceń, ale są w tym mniej zdecydowani – dodaje Łuczak.

Badanie jest częścią wspólnych działań Provident Polska ze startupem społecznym Dotlenieni.org, których celem jest zachęcanie biznesu do działań na rzecz ekologii oraz wysokiej jakości powietrza. Wymiernym rezultatem akcji będzie m.in. 40 tys. nowych drzew posadzonych na terenie Warmii. Startup Dotlenieni.org nie tylko edukuje na temat korzyści związanych z obecnością zieleni w przestrzeni publicznej, ale także, wspólnie z biznesem organizuje nasadzenia drzew w miejscach, w których szczególnie brakuje roślinności.

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae Sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1103 dorosłych Polaków, w lipcu 2021 r.

-------------------------------------------------------------------

Liczba miesiąca

450 tys. dol. – tyle kosztuje bilet na komercyjny lot w kosmos w 2022 r., który zaczęła sprzedawać firma Virgin Galactic należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona

My Company Polska wydanie 9/2021 (72)

Więcej możesz przeczytać w 9/2021 (72) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ