Uznane marki na pokładzie akceleratora PCI

Już w sierpniu rusza nabór do programu DeepTech Akcelerator.
Już w sierpniu rusza nabór do programu DeepTech Akcelerator. / Fot. mat. pras.
Niebawem rusza nabór do programu DeepTech Akcelerator, realizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Biorące w nim udział startupy mogą liczyć nawet na 400 tys. dofinansowania. Odbiorcami technologii są m.in. firma Curtis Health Caps, należąca do ścisłej czołówki producentów kontraktowych produktów farmaceutycznych oraz Poland Biomed Ventures specjalizująca się w zastosowaniu informatyki w medycynie i rozwoju technologii Life Science.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!


Curtis Health Caps jest już na rynku od 35 lat, a założona została przez polskiego przedsiębiorcę Zbigniewa Niemczyckiego, który wraz z synami do dzisiaj ją prowadzi. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu kapsułek miękkich oraz niesterylnych form płynnych. W ofercie są produkty medyczne, produkty lecznicze, suplementy diety, kosmetyki oraz produkty weterynaryjne.

Siedzibą producenta jest podpoznańskie Wysogotowo. Tam znajduje się biuro oraz park maszynowy. W fabryce są 4 linie produkcyjne z wydajnością ok 1,4 miliarda kapsułek rocznie i 8 milionów opakowań płynów rocznie.

Droga do komercjalizacji produktów 

Curtis Health Caps od wielu lat prowadzi prace B+R, których efektem jest komercjalizacja produktów w różnych kategoriach prawnych np. suplementów diety, wyrobów medycznych czy produktów leczniczych. To właśnie w tym zakresie, pracownicy firmy będą wspierać start-upy biorące udział w programie.

- Poszukiwanie innowacji, generowanie nowych konceptów produktowych spełniających aktualne oczekiwania rynkowe skłoniło firmę do nawiązania współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji. Udział w projekcie DeepTech Akcelerator umożliwia firmie poznanie start-upów, które tworzą innowacyjne koncepty produktowe. Efektem tej współpracy ma być docelowo rozwój a następnie komercjalizacja najbardziej ciekawych i pożądanych na rynku rozwiązań – podkreśla Natalia Palacz, dyrektor R&D w Curtis Health Caps.

Poland Biomed Ventures specjalizuje się w tworzeniu i rozwoju innowacyjnych technologii w obszarach takich jak neurologia, kardiologia, cyfrowe produkty medyczne oraz suplementy diety. Zespół PBV składa się z wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie oprogramowania, lekarzy oraz inżynierów. W portfolio firmy znajdują się m.in. urządzenie do neurostymulacji mózgu w leczeniu wczesnych stadiów choroby Alzheimera, urządzenia medyczne do diagnostyki zaburzeń snu wykorzystujący technologię bezkontaktowego pomiaru parametrów życiowych oraz technologie umożliwiające produkcję indywidualnych masek CPAP.

- Posiadamy znaczące doświadczenie w zakresie współpracy ze start-upami, oferując wsparcie od etapu mentoringu, przez rozwój technologii, aż po komercjalizację. Naszym celem jest wspieranie wynalazców oraz młodych firm na każdym etapie ich działalności. Nasza misja koncentruje się na wprowadzaniu przełomowych technologii do użytku klinicznego, służących pacjentom na całym świecie. Dlatego z radością przyjęliśmy zaproszenie do współpracy z rzeszowskim akceleratorem – mówi Marek Gajewski, prezes zarządu w PBV.

Dwie rundy akceleracji w ramach programu DeepTech Akcelerator

Program DeepTech Akcelerator zakłada dwie rundy akceleracji w ścieżkach branżowych tj. zdrowie i innowacyjna żywność oraz ICT i cztery w ścieżce sector agnostic. Każda z rund będzie trwała maksymalnie 6 miesięcy, zapewniając uczestnikom intensywny okres rozwoju i wdrażania innowacji.

W ramach programu, startupy mogą liczyć na dotację w wysokości nawet 400 tys. zł w ścieżce branżowej oraz do 200 tys. w ścieżce sector agnostic.

Oprócz wsparcia finansowego, każdy startup biorący udział w programie otrzyma dostęp do doradztwa świadczonego przez wykwalifikowanych ekspertów, mentoring oraz wsparcie technologiczne, którego rezultatem będzie rozwój projektów oraz osiągnięcie gotowości wdrożeniowej w przypadku ścieżki branżowej.

W ramach ścieżki branżowej zdrowie i innowacyjna żywność odbiorcami technologii są również takie firmy jak: Grupa Maspex Sp. z o.o. oraz FPH POŁONINY Sp. z o.o., natomiast w ścieżce sector agnostic startupy mogą liczyć na wsparcie partnerów ekosystemowych tj. Business Centre Club, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Rzeszowski, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Zeelandia Sp. z o.o., ArtGos S.A., Metkom Sp. z o.o. oraz DPS Software Sp. z.o.o,, jak również partnerów zagranicznych.

Wszystkie aktualne informacje na temat programu znajdują się na stronie internetowej.

Projekt „Rozwój start-upów poprzez „Deeptech Akcelerator" – program akceleracji prowadzony przez Podkarpackie Centrum Innowacji” jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, priorytet II Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.28 Startup Booster Poland – Smart UP. Całkowita wartość projektu przekracza 14,5 mln zł.