Rekordowe odszkodowania: 22 mld zł od ubezpieczycieli

ubezpieczenia
Fot. shutterstock.
W pierwszej połowie 2022 r. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły mieszkańcom Polski 22,5 miliarda zł. To niemal 13 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Zanotowano dziesięciokrotny wzrost wypłaty odszkodowań z tytułu gwarancji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na pierwszym miejscu powodów dla wypłat z ubezpieczeń znalazły się szkody majątkowe spowodowane żywiołami. Jak wskazała Polska Izba Ubezpieczeń rekordowe wyniki zanotowały też firmy zajmujące się wypłatami z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych.

10 mld z OC i AC

Z raportu przygotowanego przez PIU wynika, że w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r. poszkodowani otrzymali łącznie 22,5 mld zł. W tej kwocie mieszczą się ubezpieczenia: na życie (10 mld zł), komunikacyjne (OC+AC) oraz pozostałe ubezpieczenia, których koszt wyniósł 4,5 mld zł.

Spory wzrost wypłat - o blisko 25 proc. więcej w porównaniu z pierwszym półroczem 2021 r. odnotowano z tytułu odszkodowań i świadczeń związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Dziesięciokrotny wzorst odszkodowań

Jak informuje portal Bankier.pl największe wzrosty dotyczą wypłat odszkodowań i świadczeń z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych. Są aż o 1114,71 proc. wyższe niż w 2021 roku.

Polska Izba Ubezpieczeń tłumaczy ten fakt specyfiką 2021 roku:

"W 2021 r. wiele projektów budowlanych, realizowanych przez sektor publiczny, zabezpieczanych przez zakłady ubezpieczeń, było na początku realizacji. Na tym etapie najczęściej nie dochodzi do żądania wypłat kwot z gwarancji. Dodatkowo zakłady ubezpieczeń odzyskały dużą część kwot w ramach regresu, co w sposób znaczący obniżyło łączną kwotę wypłat gwarancji za I półrocze 2021 r." – wskazuje PIU.

– W porównaniu z ubiegłym rokiem, zgłoszono znacznie więcej szkód związanych z wichurami, gradobiciami i pożarami. Większa była nie tylko ich liczba, ale też średnia wartość – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU, cytowana przez Bankier.pl

Ubezpieczenie - sprawdź ile otrzymasz

Przegląd ubezpieczeń pokazuje, że stosunkowo nieduże kwoty wpłacane raz na miesiąc mogą pomóc w trudnych sytuacjach, szczególnie w czasach galopującej inflacji.

Polska Izba Ubezpieczeń zaprezentowała przykłady stawek i odszkodowań, które firmy ubezpieczeniowe wypłaciły w minionym półroczu.

Za ubezpieczenie typu „OC w życiu prywatnym” w kwocie 50 zł miesięcznie - rodzic dziecka, które uszkodzi samochód jadąc na rowerze otrzymał odszkodowanie w wysokości 10,5 tys. zł. Przedsiębiorca, który płacił 6 tys. zł miesięcznie otrzymał 8 mln zł odszkodowania, gdy na skutek pożaru spłonęły należące do jego firmy hale magazynowe wraz ze sprzętem i środkami obrotowymi firmy. Ubezpieczając dom na kwotę 1000 zł rocznie ubezpieczyciel wypłacił poszkodowanym 85 tys. zł rekompensaty, gdy stwierdzono włamanie i kradzież mienia.

Czytaj dalej: MLM - Wielopoziomowy marketing

ZOBACZ RÓWNIEŻ