TikTok w ogniu krytyki. Właściciel "szczuplejszy" o 13 mld dolarów

TikTok nie ma ostatnio dobrej prasy / Fot. Ascanni
TikTok nie ma ostatnio dobrej prasy / Fot. Ascannio, Shutterstock.com
Szacunkowa wartość majątku Zhang Yiminga spadła do 42,3 mld dol. po tym, jak zeznania w USA Shou Chewa, CEO TikToka, niewiele pomogły w rozwianiu obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wspomniane zeznania rzucają jednak nowe światło na majątek jednego z najbogatszych ludzi na świecie: Zhang Yiminga, 39-letniego współzałożyciela ByteDance Ltd., chińskiego rodzica TikToka.

Sprawdź: Bon turystyczny - lista sklepów

Założyciele ByteDance mają ok. 20% udziałów w firmie - przyznał Chew podczas zeznań. Liczba ta jest niższa niż szacunki podawane w ostatnich latach i oznacza to, że majątek Zhang wynosi 42,3 mld dol., opierając się na wartości firmy wynoszącej 220 mld dol. z prywatnych transakcji ujawnionych wcześniej w tym miesiącu.

Zhang Yiming traci 13 mld dolarów

Największy na świecie startup zainicjował odkupienie akcji w zeszłym roku, kiedy jego wycena wynosila ok. 300 miliardów dolarów. Dwa lata temu Zhang mógł być wart więcej niż 60 mld dol. - co uczyniłoby go jednym z najbogatszych ludzi w Azji - z inwestorami chętnymi do zakupu udziałów przy wycenie prawie 400 mld dol. 

Ale te czasy, zdaje się, minęły.

ByteDance z siedzibą w Pekinie musiał zmierzyć się z problemami wykraczającymi poza wyższe stopy procentowe i inflację, które odbiły się na firmach technologicznych.

Platforma TikTok, na której nastolatki publikują filmy z tańcami i śpiewaniem, a małe firmy promują swoje produkty, zgromadziła ponad 150 milionów użytkowników w USA. Prowadzi to jednak do obaw o dostęp Chin do zbieranych danych i groźbę zakazu, jeśli spółka nie zostanie oddzielona od swojego chińskiego rodzica.

Zhang Yiming nieszczególnie jednak koncentruje się na problemie - przynajmniej publicznie. W zeszłym tygodniu to Shou Chewa przesiedział ponad 4 godz. na przesłuchaniu w Kongresie, podczas którego próbował bronić firmy.

Zobacz: Najniższa krajowa w Niemczech

- TikTok jest uwikłany w tę geopolityczną przepychankę między USA a Chinami, a zegar tyka w kierunku zakazu w USA i wymuszonej sprzedaży - powiedział Dan Ives, analityk z Wedbush Securities w Nowym Jorku w wywiadzie dla Bloomberga. - Obawą jest, że konsumenci z USA zaczynają się męczyć kwestią danych z Chin, co wpływa na postrzeganą wartość TikToka. To wszystko jest grą o wysoką stawkę w pokera.

TikTok a rozkład sił

Większość 20-proc. udziału założycieli należy do Zhanga. Współzałożyciel Liang Rubo ma ok. 1%, co daje me majątek netto w wysokości 2,1 mld dol.

Inwestorzy instytucjonalni mają natomiast 60% udziałów w ByteDance, a pozostałe 20% należy do pracowników - zgodnie z zeznaniami Chewa.

Chociaż Zhang nie zarządza już codziennymi operacjami ByteDance, udziały założycieli mają ważone prawa głosu, co jest powszechną praktyką w branży. Prawdopodobnie daje im to większą moc w przeforsowywaniu konkretnych decyzji.

Zhang zrezygnował z funkcji CEO ByteDance w maju 2021 r. i opuścił zarząd w tym samym roku, przekazując obie pozycje Liangowi, 40-letniemu współlokatorowi z czasów studiów.

ByteDance, spółka założona w czteropokojowym mieszkaniu około dekadę temu, wiele razy zwiększała już swoją wycenę. TikTok, razem z jego chińskim odpowiednikiem Douyin, jest klejnotem w koronie firmy.

Chociaż Chew podkreślił, że TikTok zobowiązał się do wydania 1,5 mld dol. na wzmocnienie kontroli nad bezpieczeństwem danych użytkowników, kierownictwo firmy rozważa oddzielenie się od chińskiego rodzica, choć byłoby to ostateczne rozwiązanie.

Każda sprzedaż lub wydzielenie TikToka będzie równoznaczne z eksportem technologii i będzie wymagało zgody administracyjnej ze strony Chin, jak powiedziała rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Handlu przed zeznaniami w zeszłym tygodniu.