Model mentalny - co to jest i czy tego potrzebujesz?

Model mentalny / Fot. Tim Mossholder, Unsplash.com
Model mentalny / Fot. Tim Mossholder, Unsplash.com
Aby poprawić swoje umiejętności biznesowe nie musisz uczyć się wszystkiego, co tylko jest do nauczenia. Wystarczy że opanujesz fundamenty – już to zaprowadzi cię daleko.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundamentalne koncepcje biznesowe często określane są "modelami mentalnymi". Jeśli wprowadzisz do swojego życia kilka lub kilkanaście takich modeli, będziesz mógł stworzyć solidny framework, na którym można polegać, by podejmować dobre decyzje. 

Modele mentalne - jak to działa

Modele mentalne to pojęcia, które odpowiadają za zrozumienie tego, jak działają poszczególne rzeczy. Dla przykładu, pomyśl o prowadzeniu samochodu. Czego oczekujesz od samochodu po naciśnięciu prawego pedału? Jeśli pojazd zwolni, będziesz zaskoczony – ten pedał ma być przecież pedałem gazu. To właśnie jest model mentalny – wyobrażanie o tym jak coś działa w prawdziwym świecie. 

Inspiracje: Gal Gadot

Ludzki mózg tworzy i kształtuje modele mentalne automatycznie, zauważając wspólne wątki, których doświadczasz każdego dnia. Nierzadko jednak modele mentalne, które tworzysz, są niedokładne – jesteś tylko człowiekiem, więc twoja wiedza i doświadczenia są ograniczone. 

Zdobywanie wiedzy jest sposobem na zwiększenie dokładności modeli mentalnych. Przyswajasz wiedzę i zdobywasz doświadczenia, które inni gromadzili przez swoje życie. Najlepsza edukacja pomaga nauczyć się patrzeć na świat w nowy, bardziej produktywny sposób. 

Dobre i złe modele

Weźmy taki przykład: wielu ludzi sądzi, że "rozpoczęcie biznesu jest ryzykowane", albo "biznes zależy od tego, kogo znasz, a nie od tego, co wiesz". 

Każda z tych fraz jest modelem mentalnym – sposobem opisu działania świata – ale niekoniecznie są one dokładne. Przeprowadzenie korekty modeli mentalnych dzięki edukacji może pomóc ci lepiej myśleć o tym, co robisz, jak i pomoże podejmować lepsze decyzje. 

Przykłady niedokładnych modeli mentalnych:

  • Zakładanie firmy jest ryzykowane.
  • Aby pomyślnie założyć firmę, przed rozpoczęciem trzeba stworzyć bezbłędny biznesplan. 
  • Trzeba zebrać dużo kapitału, głównie przez pożyczki czy kredyty, zanim zaczniesz budować swój biznes. 

Sprawdź: Strajk przedsiębiorców

Przykłady dokładnych modeli mentalnych:

  • Niepewność jest obecna na każdym etapie prowadzenia firmy, ale można nią zarządzać, a ryzyko da się minimalizować. 
  • Biznesplan ma drugorzędne znaczenie przy zrozumieniu kluczowych funkcji prowadzenia firmy. Bez względu na to jak dobrze się przygotujesz, zawsze pojawią się niespodzianki. 
  • Dodatkowe fundusze są konieczne tylko wtedy, gdy pozwala ci to osiągnąć coś, co w innym przypadku byłoby niemożliwe (np. zbudowanie fabryki). 

Zacznij uczyć się nowych modeli mentalnych oraz wprowadzaj korekty do tych, które już znasz. Jeśli interesuje cię ta tematyka, na rynku znajdziesz wiele książek o modelach mentalnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ