Świeży oddech i palenie

papierosy
Fot. shutterstock
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie alternatywami dla tradycyjnych papierosów. Jednak prócz najważniejszych – zdrowotnych skutków decyzji o przerzuceniu się na nikotynowe alternatywy – warto pamiętać o tych, które wpływają na nasz komfort i mają znaczenie kosmetyczne.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 4/2023 (91)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Do tych alternatyw zaliczamy saszetki nikotynowe, podgrzewacze tytoniu i e-papierosy. Jak wynika z badań Annette Dalrymple opublikowanych w „Springer Nature” w 2022 r. – która badała zapach oddechu ludzi palących – kiedy palacze przechodzą na wyłączne używanie e-papierosów, poziom biomarkerów związanych z narażeniem na tytoń, takich jak tlenek węgla, benzen i akroleina, obniża się do poziomów porównywalnych z tymi u byłych palaczy. Oznacza to też, co wynika z tego badania, że ich oddech jest świeższy.

W jamie ustnej palenie papierosów może powodować zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, przebarwienie zębów i nieprzyjemny zapach oddechu. Dzieje się tak, ponieważ podczas spalania tytoniu w papierosie uwalnianych jest ponad 7000 substancji chemicznych, w tym wiele znanych związków toksycznych i gazów lotnych. Uważa się, że wdychanie dymu papierosowego wiąże się z utrzymującym się w ustach nieprzyjemnym zapachem oddechu, przy czym może być on również przypisany gazom produkowanym przez bakterie jamy ustnej.

Polecamy tekst: Eventim i inni operatorzy pod kontrolą

Z kolei e-liquidy używane w papierosach elektronicznych nie zawierają tytoniu, dlatego ich podgrzewanie w e-papierosach powoduje powstawanie aerozoli zawierających znacznie mniej związków niż te wytwarzane przez papierosy. Wniosek natury estetyczno-kosmetycznej nasuwa się sam.

Doświadczenie, które zostało przeprowadzone w ubiegłym roku, zakładało zbadanie pod tym kątem 33 zdrowych ochotników podzielonych na trzy grupy, przy czym we wspomnianym pilotażowym eksperymencie posłużono się zmodyfikowaną metodą stosowaną do oceny produktów przeznaczonych do… pielęgnacji jamy ustnej. Wszystko po to, by ocenić oddech użytkowników e-papierosów, użytkowników papierosów tradycyjnych i osób niepalących.

Jak wskazano w konkluzji przywołanego badania, używanie papierosów i e-papierosów powoduje powstawanie oddechu o istotnych różnicach w aromacie i nietrudno zgadnąć, że mogą istnieć korzyści kosmetyczne dla palaczy, którzy rzucają palenie lub przechodzą na wyłączne używanie e-papierosa. Jak podkreślono, konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć wpływ na jamę ustną używania e-papierosów i zweryfikować opinię, czy przejście na ich wyłączne używanie spowoduje długoterminową poprawę zapachu oddechu. 

Osoby rozważające taką możliwość powinny jednak zwracać uwagę na to, czy sięgają po produkty certyfikowane, mające odpowiednie atesty i poddawane regularnym badaniom zarówno jeśli chodzi o urządzenia, jak i liquidy. 

Na rynku jest dostępnych wiele produktów tej kategorii działających w systemach zamkniętych, z gotowymi wymiennymi kartridżami, jak np. Vuse ePod, w systemach otwartych, gdy użytkownik samodzielnie napełnia zbiornik na liquid, a od niedawna na rynku pojawiły się także produkty jednorazowe.

My Company Polska wydanie 4/2023 (91)

Więcej możesz przeczytać w 4/2023 (91) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ