Skarbówka wydała pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe [TYLKO U NAS]

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał już pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe. Jak wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl, do 10 lutego wydano 74 decyzje o wydanie WIS na około 2 tys. złożonych wniosków.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał już pierwsze Wiążące Informacje Stawkowe. Jak wynika z informacji portalu mycompanypolska.pl, do 10 lutego wydano 74 decyzje o wydanie WIS na około 2 tys. złożonych wniosków.

Wiążące Informacje Stawkowe to nowe narzędzie do uporządkowania stawek podatku VAT na produkty i usługi. Przepisy wprowadzające WIS-y weszły w życie 1 listopada 2019 roku, ale decyzje zaczną obowiązywać (z niewielkimi wyjątkami) dopiero od 1 kwietnia 2020 roku - równocześnie z nową matrycą VAT.

Przedsiębiorcy mogli składać wnioski dot. wydania WIS już od początku listopada. Jak wynika z naszych informacji, do 3 lutego do Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęło łącznie 1925 wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej. 

Przypomnijmy, dyrektor KIS na wydanie decyzji ma co do zasady maksymalnie 3 miesiące. Do 10 lutego wydano 74 decyzje dot. wiążącej informacji stawkowej, 63 decyzje dot. umorzenia postępowania i 35 postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Łącznie zakończono więc procedurę względem 172 wniosków.

Zapytaliśmy rzeczniczkę KIS, Aleksandrę Grygierczyk, o powody wydania względnie niewielkiej liczby decyzji w porównaniu do liczby wniosków. - Aktualnie wnioski o wydanie wiążącej informacji stawkowej podlegają dogłębnej analizie. W ramach prowadzonych postępowań podejmowanych jest szereg czynności mających na celu zebranie i ocenę materiału dowodowego - skomentowała. Jak zaznaczyła w oświadczeniu, w niektórych przypadkach ustawowy termin 3 miesięcy może ulec wydłużeniu. 

Jednocześnie na stronie Krajowej Informacji Skarbowej brakuje do tej pory (stan na 13 lutego) informacji o wydanych decyzjach. Przypomnijmy, zgodnie z przepisami wprowadzającymi WIS, decyzja dotycząca jednego produktu lub usługi ma obowiązywać także w innych przypadkach. Dostęp do bazy wydanych decyzji ma być możliwy przez biuletyn KIS. - Obecnie trwa proces związany z przygotowywaniem wydanych WIS do udostępnienia ich na stronie BIP KIS - informuje Aleksandra Grygierczyk.

WIS została wprowadzona do ustawy o VAT ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ma pełnić nie tylko funkcję informacyjną (dot. stawki podatku VAT), ale także ochronną - dzięki czemu przedsiębiorcy mają nie obawiać się np. zmian intepretacji podatkowych przez skarbówkę. 

Koszt wniosku na jeden towar lub usługę to 40 złotych, przy czym jeśli dyrektor KIS potrzebuje dokonać pogłębionej analizy, wnioskodawca musi ponieść dodatkowe koszty. 

Pełen poradnik dot. Wiążących Informacji Stawkowych pojawi się w nowym, marcowym numerze My Company Polska.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY