Seniorzy z długami powyżej 10 mld zł

emerytura
Fot. shutterstock.
Inflacja uderza w emerytów, którzy z powodu niskich świadczeń są zmuszeni do zaciągania coraz większych pożyczek. Długi osób po 65 roku życia w listopadzie 2022 r. były wyższe o 400 mln zł niż przed rokiem - informuje Rejestr Dłużników BIG Monitor. To znaczy, że seniorzy zadłużają się już łącznie na 100 mln zł miesięcznie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Emeryci szukają pomocy finansowej gdzie tylko się da, lecz głównie w bankach, firmach pożyczkowych. Zadłużają się też u rodzin czy u dostawców mediów.

Seniorska spirala długów

Rosnące ceny żywności, leków, usług medycznych, ale też wyższe rachunki za prąd i gaz dosłownie pożerają niskie świadczenia z ZUS-u dla starszych Polaków. Szczególnie trudno utrzymać się osobom samotnym, które nie mogą dzielić domowego budżetu między sobą.

O tym jak z wielkim problemem mamy do czynienia może świadczyć fakt, że emeryci nie mają już oszczędności, odłożonych na czarną godzinę. Dane BIG Info Monitor wskazują, że 40 proc. badanych nie posiada żadnych oszczędności od co najmniej pół roku, kolejne 9 proc. już wykorzystało środki odłożone w razie sytuacji krytycznej.

Długi na 100 mln miesięcznie

Inflacja dobija domowe budżety emerytów. Głodowe stawki wypłacane przez ZUS sprawiają, że wspólny dług osób po 65 roku życia sięgnął 10,7 miliardów zł w listopadzie. Jeszcze sierpniu była to kwota 10,4 mld zł, to oznacza, że w ciągu kwartału zadłużenie emerytów wzrosło o 300 mln złotych. To daje 100 mln złotych miesięcznie. A dane za grudzień będą zapewne jeszcze gorsze – to wtedy przypadają święta, kiedy seniorzy czują dużą presję w związku z wydatkami m.in. na prezenty czy organizację wigilii. To także złoty okres dla firm pożyczkowych.

Badania Monitora cytowane przez Rzeczpospolitą także wskazują inflację jako powód większego zadłużenia starszych Polaków: w grudniu wyniosła 16,6 proc. W Polsce praktycznie nie istnieje pojęcie spokojnej i godnej starości. Wśród emerytów niewielka jest grupa osób, która może oszczędzać na takie przyjemności jak wypoczynek (17 proc.) czy realizacja pasji (8 proc.).

Głodowe stawki emerytur

Stawki emerytur w Polsce są głodowe, a osoby starsze często zmuszone są do korzystania ze wsparcia finansowego ze strony swoich dzieci. Jednak nie zawsze mogą na takie wsparcie liczyć, gdyż młodsze pokolenie także zmaga się z wysokimi cenami i ma problemy z utrzymaniem swoich rodzin.

Gdy brakuje pieniędzy na życie seniorzy ograniczają wydatki do minimum. Do takiej strategii przyznało się dwie trzecie badanych. Czasem nawet usilne oszczędzanie i odmawianie sobie droższych produktów nie daje oczekiwanego efektu. Wtedy emeryci pożyczają pieniądze od rodziny (33 proc.) i szukają dodatkowych źródeł dochodu (20 proc.).

Jak podaje Rzeczpospolita: Najczęściej seniorzy zadłużeni są w bankach (41 proc.) i w firach pożyczkowych (21 proc.). Poza tym zadłużają się także u rodziny (16 proc.) i dostawców mediów (16 proc.). W wielu przypadkach zadłużeni są w kilku miejscach jednocześnie.

Czytaj dalej: Rekrutacja pracowników do firm trwa za długo. Jak temu zapobiec?

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ