SDS Optic nowym członkiem Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Wkrótce debiut na NewConnect

SDS Optic
SDS Optic, fot. materiały prasowe
SDS Optic S.A., spółka rozwijająca autorską platformę technologiczną inPROBE® do diagnostyki medycznej w czasie rzeczywistym w chorobach nowotworowych, zakaźnych, wirusowych, bakteryjnych oraz grzybicznych, dołączyła do prestiżowego grona uczestników związku branżowego Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki (PPTF).

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Platforma PPTF powstała w 2013 roku i jej działalność ma na celu wsparcie, integrację i koordynację rozwoju innowacyjnych technologii fotonicznych w polskim przemyśle. Członkowie związku chcą by do 2030 roku polska branża fotoniczna stała się jednym z liderów rynku europejskiego, dostarczającym nowatorskie produkty optoelektroniczne i fotoniczne dla przemysłu krajowego i międzynarodowego. PPTF obecnie liczy 31 członków, wśród których są jednostki badawczo-rozwojowe (m.in. instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, Instytut Elektrotechniki), uczelnie wyższe (m.in. Uniwerstytet im. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wojskowa Akademia Techniczna, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska) stowarzyszenia i największe firmy z branży wysokich technologii (m.in. Vigo System S.A., XTPL S.A., Solaris Optic S.A., QNA Technology S.A.).

- Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do znakomitego grona Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, bowiem to forum pozwala na wymianę myśli i budowanie przewag rynkowych. Na pewno głos takiego stowarzyszenia ma istotne znaczenie dla rozwoju branży, chcemy być jego częścią by móc kształtować przyszłość polskiej fotoniki. Widzimy duży potencjał tej dziedziny i staramy się go wykorzystać w działalności SDS Optic, łącząc fotonikę z najbardziej przyszłościowymi rozwiązaniami z innych dziedzin wiedzy – mówi Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu SDS Optic S.A.

Zobacz też: Podatek cukrowy

Lubelska spółka SDS Optic S.A. opracowała innowacyjną i unikalną w skali globalnej światłowodową mikrosondę inPROBE®. Jest to biosensor o wysokim poziome czułości i specyficzności, pozwalający na wykonanie biologicznego pomiaru stężenia konkretnego biomarkera lub dedykowanego związku w ciele pacjenta (badanie in vivo). Podstawowym polem aplikacji, na którego rozwoju i komercjalizacji obecnie Spółka się skupia jest diagnostyka, a także leczenie celowane markerów HER2-dodatniego raka piersi. Rozwijana przez SDS Optic technologia jest alternatywną metodą diagnostyczną dla bardziej czasochłonnej i bardziej inwazyjnej, tradycyjnej biopsji.

Raporty rynkowe wskazują, że średnioroczna stopa wzrostu globalnego rynku diagnostyki molekularnej HER2 w latach 2019-2025 wyniesie 12 proc., podnosząc wartość tego rynku do ponad 6,4 mld dol. w 2025. W 2019 roku, w obszarze diagnostyki molekularnej HER2 wykonano ponad 7,5 mln testów o wartości ponad 4,1 mld dol.

W najbliższych tygodniach SDS Optic planuje wejść na rynek NewConnect warszawskiej giełdy. Debiut poprzedziła przeprowadzona w I poł. 2021 r. prywatna runda preIPO, z której pozyskano 11 mln zł. Inwestorzy objęli łącznie 1.100.000 akcji serii D, stanowiących 20,7 proc. kapitału zakładowego Spółki. Zebrany kapitał pozwoli m.in. na rozwijanie rozpoczętych już projektów i prac B+R nakierowanych na opracowanie kolejnych pól aplikacyjnych technologii inPROBE, a także na wsparcie procesu pozyskania partnera komercyjnego: profesjonalnego globalnego doradcy M&A doświadczonego w transakcjach partneringowych w rynku medycznym i farmaceutycznym.

Inspiracje: StethoMe

W swojej całej historii SDS Optic pozyskał na realizację projektów blisko 55 mln zł, w tym rekordowy i prestiżowy grant w historii firm z sektora MSP w Polsce w wysokości 4 mln euro od Komisji Europejskiej w ramach programu SME Instrument Horizon 2020.

ZOBACZ RÓWNIEŻ