SDS Optic pomaga wykryć nowotwór. Mikrosonda w 2022 roku, w planach wejście na giełdę [TYLKO U NAS]

SDS Optic, Mateusz Sagan
Fot. materiały prasowe
SDS Optic to polski startup, którego twórcy chcą skrócić czas diagnostyki onkologicznej i szybkość opracowywania procedur leczenia. Zapowiedziana na 2022 roku mikrosonda optyczna będzie w stanie wykrywać markery nowotworowe, lekarz nie będzie pobierał tkanki do badań.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Zwiększenie przeżywalności na raka o 30 proc. do 2030 roku" - taka wizja przyświeca twórcom SDS Optic. Za projekt odpowiadają m.in. Marcin Staniszewski, który ma na koncie prace nad projektami badawczymi dla NASA oraz prof. Magdalena Staniszewska - biotechnolog z wieloletnim doświadczeniem w Harvard Medical School. Mikrosonda optyczna, nad którą pracują naukowcy jest połączeniem technologii światłowodowej, inżynierii materiałowej, a także biologi molekularnej. Na razie pomoże w diagnostyce nowotworów piersi, ale rozwiązanie jest również testowane w kontekście innych chorób.

SDS Optic niedawno pozyskał finansowanie z NCBR na aplikację umożliwiającą zastosowanie technologii światłowodowej przy leczeniu chorób zakaźnych. Kwota dofinansowania przekroczyła 10 mln zł.

Rozpoczynamy rundę inwestycyjną w formule póki co prywatnej, ale rozważamy również wprowadzenie spółki najpierw na NewConnect, a później na główny parkiet GPW - zapowiada Mateusz Sagan, dyrektor ds. rozwoju biznesu w SDS Optic.

Mikrosonda optyczna pierwotnie miała zostać zaprezentowana w 2021 roku, ale z powodu pandemii koronawirusa, termin ten przesunięto na 2022 rok. Głównym problemem jest trudność w przeprowadzeniu badań klinicznych.

Cały wywiad z Mateuszem Saganem już niebawem ukaże się na mycompanypolska.pl. Natomiast w kolejnym numerze My Company Polska znajdzie się zestawienie 10 polskich med-techów, na które warto zwrócić uwagę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ