Sankcje UE: przerwiemy sianie zniszczenia

Ursula von der Leyen, fot. shutterstock.
Ursula von der Leyen, fot. shutterstock.
Całkowity zakaz importu ropy z kraju agresora, represje dla żołnierzy jego armii oraz ostateczne odcięcie banków Rosji od systemu SWIFT – to główne założenia nowych unijnych sankcji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Unia Europejska nie zwalnia tempa w ograniczaniu ewentualnych zarobków Rosji na kontraktach z krajami członkowskimi. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę, 4 maja, zadeklarowała, że import ropy naftowej z Rosji UE zakończy w ciągu pół roku.

- Powiedzmy sobie jasno, nie będzie to łatwe, ponieważ niektóre państwa członkowskie są silnie zależne od rosyjskiej ropy, ale po prostu musimy to zrobić. (...) Putin musi zapłacić wysoką cenę za swoją brutalną agresję" - podkreśliła von der Leyen.

Uporządkowane embargo

UE jest instytucją, która zadanie uzyskania niezależności od rosyjskich surowców zamierza przeprowadzić w sposób uporządkowany. To oznacza, że zabezpieczone zostaną alternatywne trasy dostaw. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała również, że w tym procesie UE zamierza zminimalizować wpływ embarga na światowe rynki.

Tego typu decyzję będzie musiało zatwierdzić 27 państw członkowskich. Potrzebna do tego będzie jednomyślność, co przy ostatnich umizgach Wiktora Orbana do Władymira Putina może okazać się trudnym zadaniem.

By uniknąć veta Węgier i Słowacji UE rozważa umożliwienie tym krajom importu ropy do końca 2023 roku – taką tezę przytacza Bankier.pl.

Zakręcenie kurka finansów

Na liście sankcji finansowych mają znaleźć się „duże rosyjskie banki” m.in. Sbierbank. Według źródła agencji Reutera będą to także Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Gospodarki Rolnej.

Ursula von der Leyen wyjaśniła, że w ten sposób UE uderzy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i „pozwalają Putinowi na sianie zniszczenia".

Nowe sankcje i pakiet pomocowy

Wśród nowych sankcji ma znaleźć się zapis o ukaraniu wysokich rangą rosyjskich wojskowych – zostaną objęci zakazem podróży do UE, a ich aktywa w krajach członkowskich zostaną zamrożone. W planach jest także zakaz emisji trzech rosyjskich mediów (nadawców).
Kolejny raz przewodnicząca KE zapowiedziała uczestnictwo finansowe UE w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny. Jak podkreśliła, pakiet pomocowy powinien doprowadzić do ogromnych inwestycji, które utorują drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY