RPP podniosła stopy procentowe

stopy procentowe
Fot. shutterstock.
Rada Polityki Pieniężnej podniosła dziś stopy procentowe o 0,25 pkt. bazowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła do 6,75. To największa podwyżka od dekady.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

RPP, zgodnie z przewidywaniami ekonomistów podniosła stopy procentowe. To oznacza powrót ich wysokości do przełomu między 2002 a 2003 rokiem.  Stopa referencyjna NBP wzrosła do 6,75.

Rekord drożyzny

Podwyżka o 0,25 pkt. bazowych związana jest głównie z wysokim odczytem inflacji za sierpień – 16,1 proc. To najwyższy wskaźnik drożyzny od 25 lat. Inflacja przyspieszyła bowiem wbrew oczekiwaniom zarówno ekspertów jak i członków RPP.

Kosmetyczna zmiana

Jak informuje Business Insider w trwającym od października cyklu takiej sytuacji jeszcze nie było. Zazwyczaj RPP decydowała się na podwyżki rzędu 50, 75 lub 100 pb. Po raz ostatni na tak "kosmetyczną" zmianę Rada przystała w maju 2012 r.

Wzrosną raty kredytów

Co to oznacza dla przedsiębiorców i osób prywatnych? Podwyżki rat kredytów. W prostym przeliczeniu spłata kredytu w wysokości 400 tys. złotych zaciągniętego na 25 lat wzrosłaby miesięcznie o około 100 zł.   

Czytaj dalej: 190 mln dla startupu Packhelp

ZOBACZ RÓWNIEŻ