Rozpoznaj swój styl pracy i popraw efekty

Styl pracy – poznaj go i pracuj efektywniej / Fot.
Styl pracy – poznaj go i pracuj efektywniej / Fot. marymarkevich, Freepik.com
Warto znać swój styl pracy, ponieważ przynosi to wiele korzyści - zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej. Wyjaśniamy co i jak.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rozpoznawanie własnego stylu pracy jest kluczowe dla optymalizacji wydajności, zrozumienia mocnych i słabych stron oraz lepszego współdziałania z innymi. Warto przeanalizować dotychczasowe doświadczenia zawodowe, zastanawiając się nad tym, jakie zadania były satysfakcjonujące, a które (zbyt) trudne.

Obserwacja tego rodzaju może pomóc w wyłonieniu indywidualnego stylu. Testy osobowości i stylu pracy, takie jak test MBTI (Myers-Briggs Type Indicator), DISC czy Kiersey Temperament Sorter, również są pomocne w tym procesie.

Kiedy już wykonasz konkretne testy, przemyśl swoje mocne i słabe strony oraz to, jak wpływają one na styl pracy. Zebranie informacji zwrotnych od współpracowników, przełożonych lub innych osób, z którymi się współpracuje, zapewni dodatkowe spojrzenie na własne podejście do wykonywanych zadań. Zapoznanie się z różnymi stylami pracy, takimi jak analityczny, intuicyjny, strukturalny czy relacyjny, ułatwi zaś zrozumienie, który z nich najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź: Styl pracy - rodzaje

Biorąc pod uwagę powyższe kroki ważne jest, aby być otwartym na zmiany i modyfikacje stylu pracy. Zwłaszcza gdy okaże się, że inny styl może być bardziej efektywny. Gdy już zrozumiesz swój styl pracy, dążenie do jego optymalizacji poprzez wykorzystanie mocnych stron i minimalizowanie wpływu słabych stron jest kluczowe dla sukcesu zawodowego.

Dlaczego warto znać swój styl pracy? 

Oto kilka powodów, dla których warto poznać swój styl pracy:

  • Wydajność. Zrozumienie własnego stylu pracy pozwala na optymalizację procesów i efektywne wykorzystanie czasu, co prowadzi do lepszych wyników i osiągnięć zawodowych
  • Samoświadomość. Poznanie swojego stylu pracy wpływa na samoświadomość, dzięki której możemy lepiej zrozumieć swoje mocne i słabe strony oraz dążyć do ciągłego rozwoju
  • Redukcja stresu. Znając swój styl pracy, łatwiej jest radzić sobie z sytuacjami stresowymi i podejmować decyzje
  • Współpraca. Wiedza na temat własnego stylu pracy ułatwia efektywną współpracę z innymi, gdyż pozwala na lepsze zrozumienie swojego podejścia do zadań, komunikacji i pracy zespołowej
  • Zarządzanie konfliktami. Znając swój styl pracy łatwiej unikać nieporozumień i rozwiązywać konflikty, gdyż jesteśmy świadomi własnych reakcji i postaw w różnych sytuacjach

Warto również regularnie oceniać swój styl pracy i postępy, aby utrzymać aktualność i być świadomym zmian, które mogą wpłynąć na wydajność. 

Pamiętajmy, że styl pracy może ewoluować wraz z doświadczeniem i zmieniającymi się okolicznościami. Elastyczność i zdolność dostosowania się do nowych sytuacji są niezbędne.