Polskie firmy coraz odważniej korzystają z AI. Wyniki raportu TOP AI Driven Companies

Polskie firmy coraz odważniej korzystają z AI. Wyniki raportu TOP AI Driven Companies
MCI Capital, Bain & Company oraz Art of Networking przygotowały unikalny raport "TOP AI DRIVEN Companies w regionie CEE". W zestawieniu znajdziemy wiele polskich firm.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

— Dzięki AI transformacja cyfrowa przyspiesza. Pomaga taniej i szybciej wytwarzać software oraz automatyzować procesy biznesowe, co zwiększa wartość dodaną samej cyfryzacji - zauważył Tomasz Czechowicz, CEO MCI Capital. I dodał: — W których obszarach AI ma szansę zmienić najwięcej? Pierwsze z brzegu to e-commerce, media, SaaS, software, fintechy. Konkretne innowacje można wskazać chociażby w gamingu. AI przyspieszy generowanie treści wideo. Twórcy gier będą mogli skupić się na ich dopracowaniu nawet w najdrobniejszych detalach.

W raporcie, który jest dostępny na AI Driven, znajdziemy 50 dostawców i 50 użytkowników AI. W gronie użytkowników, czyli firm, które niekoniecznie tworzą własne rozwiązania, ale przede wszystkim korzystają ze sztucznej inteligencji, znajdziemy m.in. Allegro, Bank Pekao, CD Projekt, Empik, PGNiG czy Vistulę.


Jeśli zaś chodzi o dostawców, autorzy raportu wybrali do zestawienia takie spółki jak AI Clearing, Samurai Labs, TensorFlight, Netguru, User.com, czy też Infermedica.

Przedsiębiorcy stawiają na AI

— AI wskazuje się jako technologię, która zrewolucjonizuje biznes, a nawet życie każdego z nas. Ale AI to też droga w nieznane, a jej rozwój może przynieść rozwiązania, o których jeszcze nawet nie słyszeliśmy. Nie dziwi ogólnoświatowa debata o regulacji AI w taki sposób, by służyła człowiekowi, a nie była źródłem strachu czy potencjalnego zagrożenia — skomentowała Beata Mońka, CEO Art of Networking, firmy będącej współautorem raportu.

Z kolei Jacek Poświata, managing partner w Bain & Company Poland/CEE, dodał, że wykorzystanie AI jest źródłem przewagi konkurencyjnej liderów najróżniejszych branż. — Spektrum jej zastosowań AI jest bardzo szerokie. Obejmuje optymalizację i automatyzację procesów w wielu obszarach działania firmy – od obsługi klienta, przez wewnętrzne operacje, aż do utrzymania maszyn, czy bardziej precyzyjną analitykę, symulacje i prognozowanie — powiedział.

Poza pełnym zestawieniem firm w raporcie znajdziemy również publikacje na temat rynku i wiele danych z sektora AI w regionie CEE. Jest też kilkanaście case studies.

Raport TOP AI DRIVEN Companies w regionie CEE dostępny jest do pobrania w serwisie aidriven.pl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ