Producenci kawy uprzedzają: Kawa droższa nawet o 80 proc.

Ceny kawy
Ceny kawy będą rosły, fot. Shutterstock
Zwiększone koszty surowców i produkcji kawy przyniosą kolejne podwyżki cen za filiżankę czarnego napoju. Producentów nie oszczędziła pandemia, inflacja, wojna a także zmiana klimatu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!


Ile jesteśmy w stanie zapłacić za kubek kawy w kawiarni? Już niedługo możemy mocno zdziwić się podczas płatności za najpopularniejszą używkę.

Wysokie ceny ziaren

Jak wynika z podsumowania za 2021 r. przedstawionego przez włoską firmę Lavazza ceny ziaren najpopularniejszych odmian kawy wzrosły nawet o 80 proc.

W oświadczeniu Lavazzy czytamy: "Scenariusz makroekonomiczny na 2022 r. wydaje się być złożony, z jednej strony ze względu na skutki pandemii COVID-19, a z drugiej na spiralę inflacyjną, która podnosi koszty surowców".

Jaka jest najdroższa kawa świata?

Przerwane łańcuchy dostaw

Producent wskazuje, że wzrosty  cen wynikały przede wszystkim z problemów globalnego łańcucha dostaw i szkód spowodowanych zdarzeniami pogodowymi związanymi ze zmianą klimatu.

Także wojna w Ukrainie odcisnęła swoje piętno na kawowym biznesie. Lavazza wskazuje, że „dramatyczny scenariusz geopolityczny” związany z konfliktem zbrojnym ma wpływ na ceny surowców. Rosja i Ukraina są ich wiodącymi producentami i eksporterami. Sankcje i spadek wartości rubla będą miały konsekwencje, które już wkrótce odczują konsumenci.

ZOBACZ RÓWNIEŻ