Przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, czy klient lub pracownik są zaszczepieni. Będą zmiany w prawie

Szczepienia pod kontrolą pracodawców?
Szczepienia pod kontrolą pracodawców? / Fot. Pexels.com
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt ustawy, który nie tylko umożliwi pracodawcom sprawdzenie, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19, ale także zapewni możliwość weryfikacji takiej informacji o osobach korzystających z ich usług - donosi serwis prawo.pl. Co więcej, pracodawca będzie mógł np. skierować niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak pisze serwis prawo.pl, wzorem dla polskich przepisów ma być system francuski. Przepisy są obecnie przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia a pod obrady Rady Ministrów trafią na pierwszym posiedzeniu we wrześniu.

Nowelizacja ustawy umożliwi po pierwsze pozyskiwanie przez pracodawców informacji, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub też nie chorował w ostatnim czasie. Teoretycznie pracodawca nie będzie mógł zwolnić tego pracownika, ale zyska możliwość oddelegowania takiej osoby do innych zadań, np. przeniesienia pracownika poza stałe miejsce pracy lub też skierować na urlop bezpłatny. Co więcej, pracodawca będzie mógł wymagać podania informacji o zaszczepieniu przez osobę, która dopiero ubiega się o przyjęcie do pracy.

Nowelizacja ustawy umożliwi także pozyskiwanie przez przedsiębiorców informacji o tym, czy osoby korzystające z usług firmy są zaszczepione przeciwko COVID-19.

Doniesienia portalu potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ