Portugalski patent na AirBnb: nakaz wynajmu pustych mieszkań i zakaz podwyżek czynszu

lizbona
Fot. shutterstock.
Portugalski parlament podjął odważny krok w walce z problemem pustych mieszkań w kraju. W środę wieczorem zatwierdzono rządowy projekt ustawy o mieszkalnictwie, który nakłada na posiadaczy nieużytkowanych nieruchomości obowiązek ich wynajęcia. Jakie są kluczowe zmiany wprowadzone przez tę ustawę?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Projekt ustawy, zatwierdzony przez rząd Partii Socjalistycznej, wprowadza zobowiązanie posiadaczy pustych nieruchomości do wynajęcia ich jeśli te nie znalazły najemcy przez okres dwóch lat. W przypadku nieużytkowania mieszkania przez taki czas, właściciel będzie musiał udostępnić je gminie, która w dalszej kolejności zajmie się poszukiwaniem lokatorów - informuje portal Bankier.pl.

Czy z naukowca da się zrobić biznesmena? Wywiad z Magdaleną Bohusz-Boguszewską

Walka z pustymi mieszkaniami w Portugalii: Rząd wprowadza obowiązek wynajmu

Osoby posiadające pustostany będą miały 90 dni na złożenie odpowiedniej deklaracji do samorządu terytorialnego. Jeśli właściciel mieszkania nie podejmie żadnych działań lub nie wykaże chęci wynajmu, gmina przejmie inicjatywę i rozpocznie proces tzw. "wynajmu forsowanego", starając się samodzielnie znaleźć lokatorów.

W trakcie prac nad ostateczną wersją ustawy, parlamentarzyści postanowili uwzględnić pewne wyjątki. Pustostanami nie będą uznawane domy letniskowe ani nieruchomości nieużywane znajdujące się w portugalskim interiorze - relacjonuje Polska Agencja Prasowa.

Zakaz podwyżek czynszu

Nowe przepisy zakazują też właścicielom podnoszenia czynszu powyżej 5,43 proc. wartości z roku 2022, jeśli w 2023 r. zostanie zawarta nowa umowa najmu.


Projekt ustawy o mieszkalnictwie stanowi odpowiedź rządu na rosnący problem pustych mieszkań i kryzys mieszkaniowy w Portugalii. Rządząca Partia Socjalistyczna wierzy, że wprowadzenie tych zmian przyczyni się do zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem dla obywateli, a także zmniejszy obciążenie finansowe wynajmujących.

Odpowiedź na kryzys mieszkaniowy

Do tej pory ogromna liczba mieszkań w portugalii jest przeznaczona dla turystów. Właściciele takich nieruchomości wynajmują je przez portale typu Booking.com czy Airbnb, co prowadzi do ograniczenia oferty mieszkaniowej dla Portugalczyków. Dramatycznie rośnie też koszt wynajmu, gdyż mieszkania wykupują firmy zajmujące się wynajmem krótkoterminowym. W końcu dochodzi do wyludnienia dzielnic z rodzimych mieszkańców. Dodatkowo na takim wynajmie najwięcej zarabiają technologiczni giganci z innych krajów.

Z drugiej strony właściciele mieszkań nie są zadowoleni z tego, że rząd zaczyna sterować ich własnością. Niektórzy wprost twierdzą, że na tym prawie stracą.

Rozwiązanie zaproponowane przez portugalski rząd to śmiałe posunięcie mające na celu zwalczanie kryzysu mieszkaniowego w kraju i zwiększenie dostępności lokali na wynajem dla mieszkańców. Czy te działania rzeczywiście przyniosą pożądane efekty i przyczynią się do poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym? Czas pokaże, jakie będą rezultaty tej inicjatywy.

Browary ostrzegają: bez poprawek do ustawy kaucyjnej butelka piwa będzie kosztować 10 zł