Badanie: ponad 50% Europejczyków chce zastąpić swój rząd sztuczną inteligencją

SI zamiast premiera? Dla wielu to dobry pomysł / F
SI zamiast premiera? Dla wielu to dobry pomysł / Fot. Possessed Photography, Unsplash.com
Europejczycy, choć nie tylko, woleliby aby rządziła nami sztuczna inteligencja. Byłaby bardziej sprawiedliwa. Na sam pomysł otwarci są przede wszystkim ludzie młodzi.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kolejny wariant koronawirusa, Omicron, sprawił że Europa zdecydowała się na wiele restrykcji, kiedy już myśleliśmy, że mamy je za sobą. Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania wprowadziły więcej ograniczeń, co spotkało się z dużym niezadowoleniem wielu obywateli i przedsiębiorców. Ludzie często mają już dość i chcą powrotu do normalnego życia. Tysiące Europejczyków wyszło więc na ulice, aby zaprotestować przeciwko rządowym blokadom, ale też często nakazom szczepień. 

Sprawdź: Jak zarabiać więcej

Wszystko to zaprowadziło niektórych badaczy do pytania: ile zaufania Europejczycy pokładają w swoich rządzach i Unii Europejskiej? I tak, naukowcy z IE University Center przeprowadzili odpowiednie badanie i okazało się, że większość Europejczyków chciałaby, aby niektórych członków parlamentu zastąpiła sztuczna inteligencja. 

Europa ma więcej zaufania do sztucznej inteligencji

Pomimo wyraźnych i często oczywistych ograniczeń sztucznej inteligencji (SI), aż 51% Europejczyków przyznało, że opowiada się za zastąpieniem wielu polityków i prawodawców rozwiązaniami SI. W badaniu wzięło udział 2769 osób z 11 krajow. Naukowcy pytali zaś o to, jak czuliby się obywatele, gdyby liczba parlamentarzystów w ich kraju znacznie by zmalała na rzecz algorytmów SI. Te z kolei, na podstawie dostępnych danych, mogłyby podejmować decyzje i wprowadzać odpowiednie zmiany.

Jak pokazały badania, 66% ankietowanych osób z Hiszpanii poparło SI, podobnie jak 59% respondentów we Włoszech. W Estonii z kolei 56% osób głosowało za SI. Co ciekawe, poza Europą około 75% ankietowanych z Chin zadeklarowało, że to dobry pomysł. Niektóre kraje były jednak przeciwne takim zmianom - przykładowo Niemcy wolą jednak ludzi (54%), podobnie jak Holandia (56%) i Wielka Brytnia (69%). 

Zobacz: INTJ

Oscar Jonsson, dyrektor akademicki w Centrum Zarządzania Zmianami Uniwersytetu IE, przyznał w wywiadzie dla CNBC, że takie wyniki badań nie są dla niego zaskoczeniem. "Od dziesięcioleci mamy już upadek wiary w demokrację jako formę rządzenia" - przyznał. Dodał, że coraz częściej ludzie mają problem z polaryzacją polityczną, bańkami filtracyjnymi i rozdwajaniem informacji. Jednocześnie ekspert zauważył, że polityka się pogarsza i wszyscy tak sądzą. "Nasz raport oddaje ogólnego ducha czasów". 

Badanie pokazuje też, że im dana osoba jest młodsza, tym chętniej wybrałaby na polityków sztuczną inteligencję. Ponad 60% Europejczyków w wieku 25-34 lata poparło ten pomysł, w przeciwieństwie do 56% przedstawicieli w wieku 34-44 lat.