Polski system do zarządzania potencjałem badawczym działa już na ponad 40 uczelniach

Polski system do zarządzania potencjałem badawczym działa już na ponad 40 uczelniach
Na Politechnice Warszawskiej powstało rozwiązanie umożliwiające kompleksowe zarządzanie informacjami związanymi z prowadzonymi badaniami naukowymi i potencjałem badawczym. System służy nie tylko Politechnice – wdrożono go już na ponad 40 uczelniach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W Polsce działa ponad 400 uczelni, które zatrudniają dziesiątki tysięcy pracowników. Generowana przez nich gigantyczna ilość informacji wymaga sprawnego systemu zarządzania. Taki system o nazwie Omega-PSIR powstał na Politechnice Warszawskiej, która zatrudnia ponad 5 000 pracowników. Pozwala on gromadzić i przetwarzać w jednym miejscu dane dotyczące m.in.: publikacji, projektów, patentów, prac dyplomowych i doktorskich, nagród czy osiągnięć.

Omega-PSIR dla 40 uczelni

Omega-PSIR umożliwia też automatyzację procesu ewaluacji uczelni oraz jej pracowników do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z systemu korzysta ponad 40 krajowych i zagranicznych uczelni, w tym Uniwersytet Medyczny w Warnie.

Omega-PSIR współpracuje z innymi – krajowymi i zagranicznymi – systemami wyszukiwarek, m.in. z OpenAIRE, ORCID, Web of Science, Scopus czy Google Scholar. Dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu informacji, ekspertom, zespołom badawczym i przedsiębiorcom łatwiej dotrzeć do twórców określonych technologii.

Wiele danych w obrębie jednego systemu

Oprogramowanie Omega-PSIR funkcjonuje analogicznie do repozytorium relacyjnego, tzn. zawiera różnego rodzaju dane w obrębie jednego systemu. Przykładowo, odwiedzając profil danego użytkownika, można prześledzić, z kim współpracował w ramach Politechniki Warszawskiej oraz innych jednostek badawczych w Polsce i za granicą. Wspiera to nie tylko proces zarządzania informacjami o nauce, lecz także budowanie wizerunku i rozpoznawalności naukowców oraz uczelni.

– Nasz system może zastąpić indywidualną stronę internetową eksperta. Zbieramy dane dotyczące publikacji badaczy oraz ich sieci współpracy zarówno międzynarodowej, jak i krajowej. Warto podkreślić, że Omega PSIR jest demokratycznym źródłem informacji. Użytkownicy sami decydują, co znajdzie się w środku – zaznacza Weronika Kubrak, kustoszka biblioteki Politechniki Warszawskiej.

Sukces politechnicznego rozwiązania to jeden z dowodów na to, że komercjalizacja własnych pomysłów może być dla uczelni jednym ze źródeł przychodów niezależnych od pieniędzy publicznych.

– Myślę, że tak wiele uczelni licencjonuje nasze rozwiązanie, bo jego twórcy nie byli zewnętrznymi programistami próbującymi poukładać złożoną rzeczywistość, której nie znają, ale ludźmi z samego jądra tej rzeczywistości. Autorzy doskonale rozumieli, jak działają uczelniane organizmy i dlatego w efekcie swoich prac zaoferowali produkt dopasowany do potrzeb finalnych użytkowników – mówi Jakub Koperwas, CEO Sages, firmy odpowiedzialnej za rozwój technologiczny oprogramowania.

Przeczytaj także: Ilu mamy specjalistów od AI i jak zatrzymać najlepszych? IDEAS proponuje 10 tys. zł dla doktoranta

Fundusz inwestycyjny YouNick Mint inwestuje w spółki technologiczne z polskich politechnik

Fundusz inwestycyjny YouNick Mint inwestuje w spółki technologiczne z polskich politechnik

YouNick Mint zainwestował ponad 1,6 miliona złotych w MAB Robotics i NK Tech. To spółki technologiczne, założone przez studentów i absolwentów Politechniki Poznańskiej oraz Lubelskiej przy wsparciu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. W projekty zaangażowały się również spółki celowe uczelni - Politechnika Innowacje i Pollub-Invest.

ZOBACZ RÓWNIEŻ