Fundusz inwestycyjny YouNick Mint inwestuje w spółki technologiczne z polskich politechnik

Fot. NK Tech
Fot. NK Tech
YouNick Mint zainwestował ponad 1,6 miliona złotych w MAB Robotics i NK Tech. To spółki technologiczne, założone przez studentów i absolwentów Politechniki Poznańskiej oraz Lubelskiej przy wsparciu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. W projekty zaangażowały się również spółki celowe uczelni - Politechnika Innowacje i Pollub-Invest.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Założyciele spółki MAB Robotics: Łukasz Antczak, Jakub Bartoszek i Jakub Matyszczak prace nad budową robotów kroczących rozpoczęli już w trakcie studiów. Początkowo był to projekt rozwijany w ramach działalności w kole naukowym. Po zbudowaniu pierwszego robota zobaczyliśmy, że ma znacznie większe możliwości ruchowe niż dotychczas najpopularniejsze roboty jeżdżące. Wtedy też poznaliśmy dr inż. Krzysztofa Walasa, który zainspirował nas do dalszych prac nad technologią – opisuje Łukasz Antczak – prezes spółki.

Projekty robotyczne zespołu zdobyły dotychczas wiele nagród i wyróżnień. Do ważniejszych z pewnością należy dwukrotnie zdobycie 3 miejsca w zawodach Robot Challenge w Pekinie. Wizja rozwoju NK Tech również narodziła się w akademickich murach. W toku prac prowadzonych na Politechnice Lubelskiej, zespół prof. Tomasza Klepki - współzałożyciela i wiceprezesa spółki opracował nowe powłoki do cewników medycznych o ulepszonych właściwościach. - Projekty robotyczne zespołu zdobyły dotychczas wiele nagród i wyróżnień. Do ważniejszych z pewnością należy dwukrotnie zdobycie 3 miejsca w zawodach Robot Challenge w Pekinie. Wizja rozwoju NK Tech również narodziła się w akademickich murach. W toku prac prowadzonych na Politechnice Lubelskiej, zespół prof. Tomasza Klepki - współzałożyciela i wiceprezesa spółki opracował nowe powłoki do cewników medycznych o ulepszonych właściwościach.

Od pomysłu do przełomowego prototypu

Zespół NK Tech wsparło Centrum Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. Wraz z Pollub-Invest powołaliśmy spółkę, opracowaliśmy plan i rozpoczęliśmy rozmowy z inwestorami. Zaproponowałem spotkanie z funduszem YouNick Mint – jak się okazało, był to dobry pomysł – mówi Paweł Chrapowicki, Dyrektor Centrum. Zespół NK Tech jasno zdefiniował zakres przedsięwzięcia, adresującego istotną potrzebę medyczną, jednocześnie posiadając niezbędne kompetencje w obszarze technologicznym i biznesowym, aby z sukcesem wprowadzić rozwiązanie na rynek – mówi Aleksander Kłósek, menadżer inwestycyjny YouNick Mint.

Wkrótce do zespołu dołączył ostatni wspólnik Maciej Karpiński - technolog i protetyk z wieloletnim doświadczeniem. Z kolei pierwsze prototypy robotów kroczących MAB Robotics powstawały przy współpracy Akademickim Inkubatorem Politechniki Poznańskiej. Efektem współpracy było utworzenie spółki. To ambitny projekt, zespołu ambitnych ludzi i o ile dalsze prace nad robotem i próbami jego sprzedaży jeszcze przed spółką o tyle rozwiązania technologiczne powstające w toku prac są już dzisiaj komercjalizowane - mówi o MAB Robotics Piotr Danielewicz, menadżer inwestycyjny YouNick Mint.

Rozwój R&D procentujący wzrostem wartości

W efekcie inwestycji w MAB Robotics, powstanie konstrukcja mechaniczna robota kroczącego połączonego z systemami łączności i sterowania. Planuje się, że jego pierwszym zastosowaniem będą systemy inspekcyjne do kontroli infrastruktury podziemnej miast.

Awaria oczyszczalni “Czajka” w Warszawie pokazuje jak istotnym wyzwaniem stojącym przed miastami jest dzisiaj utrzymanie ciągłości dostaw oraz jakości mediów takich jak woda, ciepło czy kanalizacja – podkreśla Jakub Matyszczak współzałożyciel MAB Robotics.

Misją NK Tech jest poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych i powrót do mobilności po amputacjach. Aby proteza spełniła swoją rolę, jej elementy muszą być odpowiednio dopasowane, a najważniejsze jest połączenie protezy z ciałem pacjenta - wskazują założyciele NK Tech. Inwestycja funduszu umożliwi opracowanie silikonowych lejów protetycznych, wyposażonych w system pozwalający na lepsze dopasowanie jej do kikuta amputowanej kończyny.

W efekcie inwestycji YouNick Mint powstaną innowacyjne rozwiązania z obszaru robotyki i bioinżynierii medycznej. Inwestycja stanowi kamień milowy dla rozwoju obu spółek oraz przykład udanej współpracy instytucji, które ten proces wspierały. W tym roku, Younick Mint dokonał z dużym sukcesem wyjścia z inwestycji w spółkę Smart Pharma, w którą zainwestował na podobnie wczesnym etapie. Przedstawiciele funduszu liczą na podobny wzrost wartości efekcie inwestycji w spółki MAB Robotics i NK Tech.

ZOBACZ RÓWNIEŻ