Połowa przedsiębiorców boi się pogorszenia sytuacji firmy

zwolnienia
Fot. shutterstock
Najnowsze badania przeprowadzone przez „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service pokazują, że niemal połowa polskich przedsiębiorców (48 proc.) obawia się pogorszenia sytuacji swojej firmy w 2023 roku. Właściciele biznesów co prawda planują podwyżki, ale ograniczają liczbę stanowisk. W jakich branżach będą zwolnienia?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Lęk o kondycję własnej działalności wynika głównie z rosnących kosztów jej prowadzenia oraz inflacji. Mimo że prawie 40 proc. pracodawców planuje podnieść wynagrodzenia, coraz mniej firm tworzy nowe miejsca pracy (26 proc.) i inwestuje w szkolenia pracowników (25 proc.).

Główne obawy przedsiębiorców

Z badania wynika, że największymi obawami dotyczącymi przyszłości firmy wykazują się firmy usługowe (53 proc.), przedstawiciele administracji publicznej (53 proc.) oraz handlowe (52 proc.). Z kolei najmniejsze obawy mają przedsiębiorstwa transportowe (32 proc.). Przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z inwestycji w środki trwałe (27 proc.) i oszczędzają, czego skutkiem jest brak nowych miejsc pracy oraz mniejsza liczba inwestycji w szkolenia i rozwój pracowników.

Więcej obowiązków, mniej pracowników

Do redakcji My Company Polska docierają głosy pracowników, którzy narzekają na konieczność wykonywania zbyt dużej liczby obowiązków. Zdarza się, że z powodu oszczędności w firmach po prostu brakuje rąkd do pracy. Jak wyjaśnia jeden z czytelników "W naszej organizacji liczba zatrudnionych pozostaje ta sama, mimo konieczności rekrutowania. To skutkuje nadgodzinami, ale także sporą presją". 

Czytaj dalej: ABC Przedsiębiorcy: Żonglowanie zasobami

Zwolnienia pracowników: jakie branże?

Z danych wynika również, że co trzecia firma planuje zwolnienia pracowników. Najwięcej zwolnień przewidują firmy produkcyjne (33 proc.) i handlowe (32 proc.). Z kolei 28 proc. dużych przedsiębiorstw planuje rekrutacje w tym roku, podczas gdy takie plany ma jedynie 23 proc. małych i średnich podmiotów.

Co jeszcze wyczytamy w statystykach? 38 proc. przedsiębiorców planuje utrzymać wynagrodzenia na poziomie z 2022 roku, a 11 proc. zamierza je obniżyć. Podwyżki planuje całkiem spora grupa, bo 39 proc. respondentów.

Czytaj dalej: Badanie Marka Godna Zaufania 2023. Polski biznes wskaże, którym markom ufa najbardziej

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ