Polakom wciąż brak wiedzy na temat wsiadania za kierownicę po alkoholu

Badanie alkomatem
Badanie alkomatem / Fot. Shutterstock
Według badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie marki Promiler, Polacy są świadomi znaczenia bezpiecznego spożywania alkoholu, jednak mają braki w wiedzy na temat wpływu alkoholu na ich organizm. Aż 25 proc. badanych odpowiedziało, że zdarzyło im się kierować pojazdem (autem, rowerem, hulajnogą), nie będąc pewnym, czy nie mają alkoholu w swoim organizmie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Głównym celem badania było poznanie opinii dotyczących spożywania alkoholu w kontekście prowadzenia pojazdów. Przeprowadzono wywiady online na reprezentatywnej próbie 1019 Polek i Polaków. W wynikach badania można znaleźć pozytywne tendencje: co drugi respondent przyznał, że aktywnie powstrzymywał nietrzeźwą osobę przed prowadzeniem pojazdu, a 70 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że nawet niewielka ilość alkoholu może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdu.

Wyniki wskazały jednak na wciąż istniejące braki wiedzy na temat prowadzenia pojazdów. Aż 32 proc. badanych Polaków prowadziło auto w przeciągu godziny po spożyciu piwa lub lampki wina, a 25 proc. badanych odpowiedziało, że zdarzyło im się kierować pojazdem (autem, rowerem, hulajnogą), nie będąc pewnym, czy nie mają alkoholu w swoim organizmie.

Według danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (agenda Ministra Zdrowia), od 2007 roku (czyli od 15 lat) spożycie 100 proc. alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski nie spadło poniżej 9 l. Rośnie też liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. Według danych gromadzonych przez Portal polskiej Policji zwiększyła się ona o 2,4 proc. miesiąc do miesiąca (stan na 29.05.2024).

Sprawdź też: Kryzys w polskiej chirurgii: Średnia wieku kadry to 60 lat, a następców brakuje

– Promowanie odpowiedzialności i świadomości dotyczącej konsekwencji spożywania alkoholu jest kluczowym narzędziem w ograniczaniu nieodpowiedzialnych zachowań kierowców samochodów, rowerów i innych pojazdów. Niewiedza na temat wpływu alkoholu na funkcjonowanie często prowadzi do bezrefleksyjnych i ryzykownych działań. Wyniki badań SW Research pokazują, że wiedza na temat skutków spożywania alkoholu jest powszechna – aż 70 proc. badanych zdaje sobie sprawę, że nawet niewielka ilość alkoholu może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdu. Jednakże analiza zachowań wskazuje, że świadomość ta nie zawsze przekłada się na praktykę - podsumowuje Alicja Żak-Łykus, psycholog, Uniwersytet WSB Merito.

ZOBACZ RÓWNIEŻ