Plus plusowi nierówny

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Rozszerzenie programu Rodzina 500+ o pierwsze dziecko oznacza, że do rodzin trafi dodatkowo ok. 20 mld zł rocznie. Pierwsza edycja programu napędziła mocno konsumpcję. Tym razem może być inaczej.

Od uruchomienia programu Rodzina 500+, czyli od 1 kwietnia 2016 r. do końca marca 2019 r. do polskich rodzin trafiło łącznie 69 mld zł. Dokładne wyliczenie wpływu tego świadczenia na polską gospodarkę jest trudne do oszacowania, bo na rynek oddziałuje szereg innych czynników (np. otoczenie makroekonomiczne), a poza tym niektóre skutki programu mają niepoliczalne efekty (np. konsekwencje spadku aktywności zawodowej Polek). Szacunki pokazują jednak, że transfer pieniędzy mocno wpłynął m.in. na wskaźnik konsumpcji. Przykładowo – w 2016 r. przeciętny, miesięczny wydatek na osobę w polskich rodzinach wynosił 1132 zł. W 2018 r. było to już 1187 zł. Jak wynikało z raportu GUS za 2016 r., w rodzinach objętych programem świadczenie odpowiadało już za 16,8 proc. dochodów rozporządzalnych na jedną osobę.

Jednocześnie wskaźnik konsumpcji prywatnej wzrósł w 2016 r. o 3,9 proc., w 2017 r. – o 4,8 proc. Takie tempo wzrostu obserwowane było ostatnio w 2008 r. W 2018 r. dynamika wzrostu jednak spadła. Jednocześnie według ekspertów sam program 500+ zwiększył konsumpcję prywatną o 0,6–1 pkt. proc. To wciąż miliardy złotych rocznie. Pojawienie się 500+ doprowadziło także do spadku liczby kredytów konsumenckich (przede wszystkim popularnych „chwilówek”), dlatego realny wpływ programu na sytuację finansową Polaków jest jeszcze większy.

Pojawienie się programu...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2019 (48)

Więcej możesz przeczytać w 9/2019 (48) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY