PlayStation VR2 póki co rozczarowaniem dla Sony

PlayStation VR2 / Fot. Materiały producenta
PlayStation VR2 / Fot. Materiały producenta
Najnowszy zestaw do wirtualnej rzeczywistości rozczarował producenta w kontekście liczby zamówień w przedsprzedaży. Ludzi zwyczajnie nie stać obecnie na tak drogi gadżet.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wysoka cena jest postrzegana jako czynnik ograniczający szersze zastosowanie. Jednocześnie kiepski popyt pogłębia tylko słabą dynamikę sektora VR (virtual reality - wirtualna rzeczywistość). 

Sony Group Corp. radykalnie obniżyło prognozy dotyczące sprzedaży zestawu do wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR2. Liczba zamówień w przedsprzedaży okazała się o wiele mniejsza, niż oczekiwał producent. Sygnalizuje to niewielką poprawę w sektorze VR, który zdaniem wielu konsumentów jest przereklamowany i niesprawdzony. 

PlayStation VR2 ma premierę 22 lutego 

Firma zmniejszyła prognozę dostaw PSVR2 o połowę, do ok. miliona sztuk. Wcześniej Sony zamierzało sprzedać ok. dwóch milionów zestawów w ciągu pierwszego kwartału od debiutu. 

Sprawdź: John Carmack

Producent konsol PlayStation miał zamiar na poważnie stymulować wzrost liczby użytkowników VR, ale wydaje się, że te plany są z góry skazane na niepowodzenie. 

Na zdjęciu: gogle PlayStation VR2 marki Sony

Klientów zwyczajnie nie stać na zestaw do VR, który kosztuje więcej niż sama konsola PlayStation 5. Dla porównania, konsola jest wyceniana obecnie na ok. 2850 zł, a gogle VR2 - 2999 zł.

Gigant elektroniczny z siedzibą w Tokio przyznał dostawcom, aby spodziewali się raczej mniejszych zamówień na VR2.

Konsumenci na całym świecie przestawiają sięna VR wolniej, niż początkowo oczekiwano. Częściowo wynika to z faktu, że brakuje świetnych produkcji VR, które sprawiłiby, że zakup zestawów byłby bardziej uzasadniony.

Według szacunków IDC światowe dostawy zestawów do wirtualnej rzeczywistości będą co prawda większe w tym roku - i to o 32% - ale to głównie dlatego, że w 2022 r. wyniki sprzedażowe tego typu urządzeń były po prostu fatalne.

Sam rynek jest natomiast zdominowany przez gogle Quest firmy Meta Platforms (Facebook), z prawie 85-proc. udziałem. Sony obecnie nie plasuje się nawet w pierwszej piątce producentów gogli VR, nie mając nawet 1% udziału. 

Przedsprzedaż rozczarowała

Sony przyjmuje zamówienia przedsprzedażowe na PlayStation VR2 już od listopada, choć było to na zasadzie zaproszeń. Później firma złagodziła warunki, aby każdy, kto jest zainteresowany, mógł zamówić ten gadżet. 

Zobacz też: Supercar Blondie

PSVR2 będzie działać tylko z konsolami PlayStation 5. 

Damian Thong, analityk w Macquarie Capital, w wywiadzie dla Bloomberga stwierdził, że Sony nie osiągnie dużego sukcesu z zestawem do VR. 

- PSVR2 będzie tylko drogim dodatkiem do PS5 - powiedział Thong.

Czas na VR nadejdzie i eksperci są zgodni co do tego, że w końcu przestawimy się na tego typu rozrywkę i technologię. Stanie się to jednak później, niż chcieliby producenci tacy jak Sony czy Meta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X