PiS stracił cierpliwość do sklepów działających w niedziele. Do sejmu trafiła nowelizacja ustawy

Sklepy zamknięte w niedziele
Sklepy zamknięte w niedziele, fot. Adobe Stock
W ostatnich miesiącach kolejne sieci deklarowały otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. Jak to możliwe? Korzystały z jednego z wyjątków zawartych w ustawie, który umożliwiał handel w każdą niedzielę na terenie placówki pocztowej. To już niebawem może się zmienić - donosi money.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do sejmu projekt ustawy uszczelaniającej ograniczenia handlu w niedziele. Konkretnie chodzi o jeden z wyjąków ustawy, który umożliwia handel w każdy dzień na terenie placówek pocztowych. Coraz więcej sieci handlowych podpisywało umowy z operatorami pocztowymi, dzięki czemu ich sklepy stawały się takimi placówkami. Nawet, jeśli zajmowały kilkaset mkw. powierzchni.

Nowelizacja zakłada, że w każdą niedzielę handel będzie możliwy tylko w takich miejscach, w których przychody z działalności pocztowej wynoszą co najmniej 50 proc. ogólnych przychodów. O szczegółach opowiedział Janusz Śniadek, poseł PiS.

To, czy dana placówka będzie spełniała ten warunek, sprawdzi inspekcja pracy.

Przypomnijmy, jedną z pierwszych sieci, która zdecydowała się na taki krok, była Żabka. Firma zmieniła swoje sklepy w placówki pocztowe tuż po wprowadzeniu ograniczeń w handlu w niedziele w 2018 roku. Jej śladem poszły także inne sieci handlowe.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ