Pierwszy w Polsce Związek Pracowników Branży Gier powstaje z inicjatywy pracowników CD Projekt

cd projekt
Fot. shutterstock.
Niecodzienna inicjatywa w polskiej branży gamingowej. Pracownicy CD Projekt zakładają Związek Pracowników Branży Gier, otwierając nowy rozdział w historii relacji pracodawców i pracowników w sektorze tworzenia gier.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pierwszy w Polsce związek branżowy dedykowany twórcom gier zrzesza nie tylko pracowników CD Projekt, ale także zachęca twórców zatrudnionych w innych spółkach gamingowych do dołączania do inicjatywy. Związek jest pierwszą organizacją, która wchodzi w skład Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza (OZZ IP).

Pierwszy w Polsce Związek Pracowników Branży Gier powstaje z inicjatywy pracowników CD Projekt

Jak informuje portal Bankier.pl Komisja Zakładowa przy CD PROJEKT SA stała się punktem wyjścia do stworzenia większej organizacji, która chce działać na rzecz całego przemysłu gier wideo w Polsce. Pomysł na założenie związku narodził się po serii zwolnień w CD Projekcie. Stabilność zatrudnienia, która stała się punktem zapalnym, zainspirowała pracowników do działania.

Praca w gamingu nie jest pozbawiony wyzwań: nadmierna presja, wypalenie, długie godziny pracy czy problem umów śmieciowych to tylko niektóre z nich. Związek zatem nie chce jedynie reagować na te problemy, ale stara się dostarczyć narzędzia do ich systemowego rozwiązania.

Obecny kryzys umocni biznesowo founderów. Wywiad z Mateuszem Kowalczykiem, Foodsi

Manifest za godnymi warunkami pracy

Jednym z kluczowych elementów działalności związku jest 7-punktowy manifest, który podkreśla konieczność godnych warunków pracy, edukacji i dialogu, jak również demokratyczne zasady działania. Nacisk kładzie się również na promocję praw pracowniczych, zwłaszcza w kontekście kontraktów B2B.

Lev Ki i Paweł Myszka, inicjatorzy związku, prezentują świeże spojrzenie na jego rolę. Wskazują, że chociaż warunki pracy w CD Projekt są dobre, istnieje potrzeba rozszerzenia troski o pracowników na całą branżę gamingową. Miesięczna składka członkowska, wynosząca 16 zł, wspiera działania związku, a także umożliwia organizację różnorodnych inicjatyw. Twórcy związku deklarują również, że uzyskują wsparcie merytoryczne z OZZ IP.

Amazon podnosi płace w Wielkiej Brytanii i planuje zatrudnić 15 tys. pracowników przed świętami

Reakcja CD Projekt na wieść o powstaniu związku

Jak relacjonuje portal Bankier.pl na pytanie o powstanie związku CD Projekt odpowiada z zrozumieniem, podkreślając jednocześnie istnienie RTR (RED Team Representatives) – organu reprezentującego pracowników firmy, z którym współpracują od lat.

"Zostaliśmy poinformowani o intencji założenia związku zawodowego działającego w branży gier wideo, w tym również w naszej firmie. Wszystkie nasze działania w zakresie współpracy pozostaną oczywiście w zgodzie z obowiązującym prawem" - poinformowała firma odpowiedzialna za produkcję kultowych gier m.in. Wiedźmina i Cyberpunka.

Na stronie Związku Pracowników Branży Gier czytamy z kolei, że: „zalążkiem związku jest Komisja Zakładowa przy CD PROJEKT SA, powstała, by dać pracownikom wyraźny, wspólny głos w sprawach dotyczących pracy i jej warunków”. I dalej „połączyliśmy siły z osobami innych firm, by reprezentować wszystkich pracowników gamedevu w Polsce i dążyć do polepszenia warunków zatrudnienia w całej branży”.

Polski sektor gamingowy w liczbach

Związek powstaje w czasie, kiedy polska branża gier wideo dynamicznie się rozwija. Z 91 spółek giełdowych związanych z grami, a także 490 producentów i wydawców gier działających na rynku, zatrudniających 15 tys. osób, jasno wynika, że sektor ten odgrywa ważną rolę w gospodarce kraju - jego przychody w zeszłym roku wyniosły niemal 1,3 mld euro.

W świetle tych statystyk inicjatywa Związku Pracowników Branży Gier stanowi ważny krok w kierunku poprawy warunków pracy i jest odpowiedzią na wyzwania, przed jakimi staje cała branża.