Amazon podnosi płace w Wielkiej Brytanii i planuje zatrudnić 15 tys. pracowników przed świętami

Amazon podniesie zarobki w Wielkiej Brytanii / Fot
Amazon podniesie zarobki w Wielkiej Brytanii / Fot. Stephen Dewhurst, Shutterstock
Amazon planuje podnieść wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii oraz zatrudnić 15 tys. sezonowych pracowników przed okresem świątecznym, przygotowując się na fale zamówień przed Bożym Narodzeniem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma podniesie wynagrodzenie podstawowe dla pracowników pierwszej linii, którzy przygotowują, pakują, przechowują i wysyłają przedmioty z magazynów. Chodzi o kwoty między 11,80 a 12,50 funtów (62,30 - 65,99 zł) za godzinę, w zależności od lokalizacji. Podwyżka dotyczy również pracowników na część etatu, tymczasowych i sezonowych, jak również pełnoetatowych. Zacznie obowiązywać od 15 października.

Do kwietnia 2024 roku Amazon podniesie jeszcze wynagrodzenie dla pracowników do kwoty między 12,30 a 13 funtów za godzinę, w zależności od miejsca pracy.

Dodatkowo gigant planuje zatrudnić w krótkim czasie ponad 15 tys. dodatkowych, sezonowych pracowników w placówkach Amazona na terenie Wielkiej Brytanii. Ruch ten stanowi inwestycję w wysokości 170 mln funtów, które zostaną przeznaczone na wynagrodzenie.

Amazon twierdzi również, że tym samym minimalne wynagrodzenie początkowe w jego placówkach w Wielkiej Brytanii wzrosło o 20% w ciągu dwóch lat, czyli o 50% od 2018 roku.

— Mamy niektórych z najbardziej utalentowanych kolegów i jesteśmy dumni, że możemy oferować im konkurencyjne wynagrodzenia i świadczenia, a także fantastyczne możliwości rozwoju kariery. Wszystko w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy — powiedział John Boumphrey, menedżer Amazona w Wielkiej Brytanii. — To tylko niektóre z powodów, dla których ludzie chcą pracować w Amazonie – czy to ich pierwsza praca, praca sezonowa czy szansa na awans w karierze.

Amazon podniesie płace. Związek: "To niewielka pociecha"

W odpowiedzi na ruch w poniedziałek GMB Union stwierdził, że decyzja przyniesie "niewielką pociechę" pracownikom Amazona borykającym się z niskimi płacami, niebezpiecznymi warunkami pracy i nadzorem w miejscu pracy.

"Amazon wydał miliony, walcząc z własnymi pracownikami o prawa związkowe i uczciwe wynagrodzenie" — stwierdziła Rachel Fagan, organizatorka GMB, w dzisiejszym oświadczeniu. "Członkowie GMB wymusili podwyżkę od jednej z najpotężniejszych korporacji na świecie - ale Amazon może i powinien zrobić więcej."

Amazon stara się zadowolić pracowników w głównych magazynach, którzy protestowali przeciwko temu, co opisują jako niskie wynagrodzenia i złe warunki pracy.

W styczniu br. pracownicy centrum realizacji zamówień Amazona w Coventry zorganizowali pierwszy w historii prawnie wymuszony strajk w firmie w Wielkiej Brytanii.

Współpracując z GMB Union, złożyli również wniosek o uzyskanie statusu prawnie uznawanego związku zawodowego, co byłoby pierwszym takim przypadkiem dla Amazaona w Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ