Pakiet deregulacyjny dla kierowców - jakie zmiany czekają Polaków?

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Końcem sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przepisów zakłada wiele ułatwień dla właścicieli pojazdów, jednak na wszystkie z nich trzeba jeszcze poczekać.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Głównymi celami pakietu deregulacyjnego są: ułatwienie życia kierowcom, uproszczenie procedur, a także ograniczenie liczby niezbędnych dokumentów. Nowelizacja nie dotyczy jednak najbardziej kontrowersyjnych przepisów, czyli tych wprowadzających zmiany w pierwszeństwie dla pieszych na przejściu czy wprowadzających możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym. - Pakiet deregulacyjny nie zamyka prac nad kolejnymi ułatwieniami dla kierowców - informują nas przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, zapytani o następne zmiany w przepisach związanych z ruchem drogowym.

Ustawa wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od jej podpisania, chyba że stwierdzono inaczej. W dokumencie wyszczególniono kilkanaście przypadków, kiedy te trzy miesiące nie obowiązują.

Jakie zmiany czekają na kierowców?

Oto najważniejsze zmiany związane z pakietem deregulacyjnym:

1. Jazda bez prawa jazdy. Fizycznego dokumentu nie trzeba będzie wozić już od 5 grudnia br. Jak na razie za jego brak grozi mandat do 50 złotych. Komenda Główna Policji - pomimo przesłanej prośby - nie udostępniła nam danych o liczbie wystawianych tego typu upomnień.

2. Koniec z wydawaniem karty pojazdu. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, "przepisy znoszące obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od dnia ogłoszenia". Czyli na tę zmianę poczekamy jeszcze dwa lata.

3. Brak obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych. Ustawa przewiduje, że "minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu". Tak więc nowe przepisy wymagają modyfikacji systemów informatycznych.

Podobnie sytuacja ma się z czasowym wycofaniem samochodu z ruchu, do którego również wymagane jest "wdrożenie rozwiązań technicznych umożliwiających czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego". Zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji o to, na jakim etapie są prace związane z modyfikacją właściwych systemów informatycznych. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

"Aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji, w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury, prowadzi ustalenia z wykonawcą - Centralnym Ośrodkiem Informatyki - w celu zaplanowania harmonogramu realizacji poszczególnych zadań wynikających z przedmiotowej ustawy. Terminy wdrożenia poszczególnych rozwiązań wymagają również uzgodnienia z PWPW S.A. – właścicielem systemu teleinformatycznego SI Pojazd, eksploatowanego w starostwach i finalnie będą określone w komunikacie Ministra Cyfryzacji w porozumieniu z Ministrem Infrastruktury, ogłoszonym z co najmniej 5-miesięcznym wyprzedzeniem."

Również Centralny Ośrodek Informatyki nie podaje konkretnych terminów. Igor Ryciak, rzecznik prasowy COI, w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu poinformował, że "szczegółowy harmonogram prac związanych z wdrożeniem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców jest w fazie ozgodnień z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury. Po jej zakończeniu nastąpi możliwość oszacowania kosztów prac do wykonania przez zespół Centralnego Ośrodka Informatyki".

Tak więc niewiadomo, jak długo poczekamy na wprowaadzenie powyższych zmian.

4. Rejestracja samochodu przez dealera samochodowego. Przepisy dotyczące możliwości upoważnienia salonu sprzedaży pojadów samochodowych do złożenia wniosku o rejestrację lub do odebrania przez ten salon decyzji o czasowej rejestracji pojazdu wejdą w życie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia. Na tę zmianę poczekam więc do połowy przyszłego roku.

5. Koniec obowiązku wymian dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu miejsc na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie obowiązku badania technicznego. Przepis będzie obowiązywał od 4 grudnia 2020 roku.

Zgodnie z zapowiedziami, wprowadzane przepisy stanowią jedynie wstęp dla pełnej cyfryzacji procesów związanych z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Pełną treść ustawy można znaleźć na rządowych stronach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ