Nowy Ład. Co szykuje rząd? Są pierwsze przecieki

rząd posiedzenie Posiedzenie rządu, fot. materiały prasowe
Prawdopodobnie 20 marca zostaną ogłoszone szczegóły programu Nowy Polski Ład - czyli pomysłu rządu na odbudowę polskiej gospodarki po pandemii. Portal Oko.press ujawnił część planowanych reform.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z informacji portalu, jednym z najważniejszych elementów Nowego Polskiego Ładu ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. złotych. Obecnie wynosi ona 3091 zł dla osób zarabiających od 13 tys. złotych do 85 528 zł. 

Innym pomysłem rządu ma być wprowadzenie zwolnienia z podatku w przypadku otrzymywania emerytury do kwoty 2,5 tys. złotych. Oprócz tego planowane jest zwiększenie składki zdrowotnej "dla najlepiej zarabiających". Rząd chce zwiększyć w ten sposób nakłady na opiekę zdrowotną do poziomu 7 proc. PKB rocznie. W 2021 roku mają one wynieść 5,3 proc.

Portal zwraca uwagę, że pomysł znaczącego podniesienia kwoty wolnej od podatku podejmowali w czasie ostatnich kampanii wyborczych politycy Kukiz`15 a podczas kampanii prezydenckiej - RafałTrzaskowskiej. Z kolei niskie emerytury bez podatku postulowało PSL. 

Obok zmian w zakresie podatku dochodowego w ramach programu mają być realizowane duże inwestycje oraz reformy życia społecznego i gospodarczego. Tu szczegółów jednak brakuje. Nieco więcej światła na pomysły rządu rzuciła ostatnia prezentacja Krajowego Planu Odbudowy. Przypomnijmy, jak informowaliśmy na portalu, na pieniądze będą mogli liczyć przedsiębiorcy m.in. z branży rolnospożywczej czy też firmy, które będą chciały inwestować w odnawialne źródła energii. 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY