Nova Poshta: Ukraińska rewolucja w branży przesyłek. Konkurencja dla InPostu?

nova poshta
Fot. shutterstock.
Gdy myślimy o przesyłkach międzynarodowych, często mamy na myśli gigantów rynku takich jak FedEx czy DHL. Teraz jednak na europejskim rynku pojawia się nowy gracz, który ma już silną pozycję w Europie Wschodniej. Chodzi o ukraińskiego operatora pocztowego Nova Poshta. Umożliwi przesyłki m.in. na linii Polska-Ukraina.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nie jest to nowy podmiot na rynku logistycznym. Nova Poshta ma za sobą ponad dwie dekady funkcjonowania na ukraińskim rynku, gdzie każdego roku realizuje dostawę ponad 300 milionów paczek.

Nova Poshta: własny transport lotniczySilna obecność w Polsce

Z sukcesami działa nie tylko na Ukrainie, ale rozszerza swoją działalność również na inne kraje europejskie. W jej portfolio znajdują się oddziały w takich krajach jak Rumunia, Czechy, Litwa czy Niemcy. Co ważne, Nova Poshta inwestuje w rozwój, posiadając własną linię transportową drogą lotniczą - czytamy na stronie firmy. 

Polska stała się kluczowym rynkiem dla Nova Poshta, gdzie w październiku 2022 roku zadebiutowała z własnymi placówkami. Według danych przedstawianych przez markę, Polska może pochwalić się już 31 oddziałami tej ukraińskiej sieci, które zostały ulokowane w strategicznych lokalizacjach największych polskich miast. Ta ekspansja ma swoje korzenie w trudnej sytuacji geopolitycznej na wschodzie, która spowodowała masową migrację Ukraińców do Polski.

Polski Teleradius z nowym finansowaniem. AI przyspieszy diagnozę typowych przypadków?

Nova Poshta: Innowacyjna współpraca z Inpost

Jednym z kluczowych posunięć Nova Poshta na polskim rynku była współpraca z rodzimym operatorem paczkomatów – Inpost. Dzięki temu klienci mają dostęp do szerokiej sieci punktów nadania i odbioru przesyłek, która obecnie liczy sobie ponad 19 tysięcy lokalizacji. To nie tylko rozszerza zasięg firmy, ale także znacznie skraca czas dostawy przesyłek między Polską a Ukrainą. Przy okazji InPost wchodząc we współpracę z Novą Poshtą nie musi obawiać się, że rośnie mu konkurencja zagrażająca pozycji lidera. 

Usługi firm mają jednak innego odbiorcę. Oferta jest kierowana głównie do Ukraińców przebywających w Polsce, którzy chcieliby wysłać bliskim paczki, często z rzeczami, których może brakować w Ukrainie z powodu trudności wywołanych rosyjską agresją. 

Łatwe połączenie pocztowe z Ukrainą może też znacznie ułatwić pomaganie Polakom. Sąsiedzi zza wschodniej granicy mogą otrzymać w ten prosty sposób potrzebne produkty. Chociaż należy pamiętać, że organizacje charytatywne zazwyczaj przewożą takie artykuły za darmo. Jednak jesli ktoś chciałby pomóc konkretnym osobom i dysponuje ich adresem - rozwiązanie wydaje się atrakcyjne. 

O czym należy pamiętać przy wysyłce?

Jak każdy operator logistyczny, Nova Poshta posiada listę przedmiotów, które są zabronione do przewozu. Warto zwrócić na to uwagę przy planowaniu wysyłki, aby uniknąć ewentualnych problemów. Jak zaznacza portal wiadomoscihandlowe.pl w przesyłkach międzynarodowych nie można umieszczać m.in. wyrobów z futra, zabytków, szybko psującej się żywności, leków na receptę lub niecertyfikowanych w Ukrainie, żywych lub martwych zwierząt, broni czy pieniądzy w gotówce.

Elon Musk zapowiada zmiany: dawny Twitter będzie nowym "Tinderem"?

ZOBACZ RÓWNIEŻ