Nie musisz czekać na tarczę branżową. Zwolnienie ze składek na ZUS za listopad

ZUS
ZUS, fot. Adobe Stock
Przedsiębiorcy, którzy zostaną objęci tzw. tarczą branżową, mogą otrzymać zwolnienie ze składek na ZUS za listopad. Muszą jednak złożyć wniosek - przed 10 lub 15 grudnia - informuje ZUS w rozmowie z PAP.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnnijmy, zgodnie z deklaracjami rządu, w ramach tzw. tarczy branżowej przeznaczonej dla firm, które prowadzą działalność w ramach 38 kodów PKD, możliwe jest m.in. zwolnienie ze składek na ZUS. Zwolnienie to obejmuje składki już za listopad. Przepisy nie weszły jeszcze w życie jednak ZUS deklaruje, że przedsiębiorcy nie muszą opłacać składki po spełnieniu kilku warunków.

Najważniejszy to złożenie wniosku do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Trzeba to zrobić jeszcze przed terminem płatności, który upływa 10 i 15 grudnia. Wnioski można składać przez PUE ZUS. Aby otrzymać takie odroczenie oczywiście nie można wykonać przelewu.

Jak deklaruje ZUS, podobna sytuacja wystąpiła wiosną. Przedsiębiorcy, którzy objęci zostaną tarczą, mimo braku podstawy prawnej będą mogli otrzymać odroczenie płatności na ZUS.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ