Nowa tarcza dla firm w kryzysie. Znamy szczegóły

Nowa tarcza dla firm w kryzysie. Znamy szczegóły
Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły nowej tarczy dla firm dotkniętych przez obecną falę pandemii koronawirusa. Łączna wartość wsparcia ma wynieść nawet 2 mld złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z deklaracji premiera, branże dotknięte przez obecny lockdown będą mogły liczyć na zwolnienie ze składek ZUS za listopad w przypadku uzyskania w listopadzie niższego o 40 proc. w porównaniu do minionego roku. Ponadto firmy będą mogły liczyć na tzw. postojowe w listopadzie pod warunkiem uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie niższego o 40 proc. w skali roku.

Trzecim elementem nowej tarczy ma być 5 tys. złotych dotacji w przypadku uzyskania przychodów w październiku lub listopadzie niższych o 40 proc. w porównaniu do minionego roku.

- Te elementy wsparcie mają służyć temu, żeby przedsiębiorcy mogli się do tego arcytrudnego czasu dostosować. Prócz tego dostępne będą długoterminowe pożyczki gwarancje dla tych chcących korzystać z programów inwestycyjnych - powiedział podczas konferencji prasowej.

Jak zadeklarował Mateusz Morawiecki, pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych pandemią będą mogli liczyć na odroczenie płatności zaliczek na PIT pobranych od pracowników. 

Według deklaracji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, z nowej tarczy skorzystać może nawet 200 tys. firm w których pracuje 372 tys. pracowników. Tarcza obejmie branżę gastronomiczną, rozrywkową, handlową oraz usługową w zakresie zdrowia fizycznego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ