Nie daj się zatopić! Co trzeba wiedzieć o kredytach dla przedsiębiorców?

Grafika: Adobe Stock
Grafika: Adobe Stock
Kredyt dla przedsiębiorcy bywa zbawienny – dodaje wiatru w żagle, pozwala uniknąć mielizn. Jednak jeśli zewnętrzne okoliczności obrócą się przeciwko nam, może być kamieniem u szyi. Jak nie dopuścić, by nas utopił?

Większość to robi, niewielu się do tego publicznie przyznaje. Przedsiębiorcy niechętnie rozmawiają o zadłużaniu się. A przecież bywa ono jedną z części składowych ich biznesu – zwłaszcza jeśli mowa o kredytach inwestycyjnych. Czasem, np. kredyty obrotowe, są źródłem życiodajnej gotówki w trudnych chwilach.

Przykład? Jak wynika z raportu BIG Infomonitor branża restauracyjna (kod PKD 5610A) na koniec września miała aż 570 mln złotych zaległości wobec kontrahentów. Od marca wzrosły one o niemal 7 proc. Przychody przedsiębiorstw dramatycznie spadły, a koszty stałe praktycznie się nie zmieniły. Niejedna firma dziś chwieje się w posadach. Pożyczone pieniądze trzeba zwracać, przychodów brak, a przez czynniki zewnętrznie nie wiadomo, kiedy uda się odzyskać płynność finansową.

To skrajny przypadek wynikający z całkowicie zaskakującej sytuacji, w jakiej znalazła się polska gospodarka od marca. Zdecydowana większość firm z innych branż mogła jednak podjąć działania mające na celu ograniczenie ekspozycji na ryzyko zadłużeniowe. Te, które jeszcze tego nie zrobiły, powinny jak najszybciej podjąć strategiczne decyzje.

Po pierwsze: zarządzanie płynnością

Nie da się określić, ile powinna wynosić maksymalna wysokość zadłużenia w firmie. Małgorzata Kaczmarczyk-Białecka, senior menedżer w firmie Grant Thornton, wskazuje na zasadę, którą kierują się banki. – Maksymalny, uznany za bezpieczny dla banków poziom dźwigni finansowej, czyli sumy długów...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 1/2021 (64)

Więcej możesz przeczytać w 1/2021 (64) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ