Nie daj się pokonać cenom prądu

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Mali przedsiębiorcy do końca tego roku będą bronieni przed znaczącymi podwyżkami cen prądu. Średni i duzi zapłacą już teraz. Jedynym ratunkiem jest obniżenie zużycia energii, a to z kolei okazja do zarobku dla producentów nowych urządzeń i oprogramowania.

W ubiegłym roku ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły niemal 2-krotnie. Przyczyną są głównie rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 oraz podwyżka cen węgla. Firmy zajmujące się obrotem energią działają na niewielkiej marży – wyższe koszty są więc przerzucane na odbiorców. Tym częściowo pomaga rząd poprzez system rekompensat (małe firmy i gospodarstwa domowe). Większe – od lipca br. – mogą otrzymać pomoc de minimis, ale jest to rozwiązanie na krótką metę. W efekcie gorączkowo poszukują alternatywnych rozwiązań. 

– Nie ma wątpliwości, że przedsiębiorcy dostrzegli potrzebę inwestowania w technologie, które pozwolą ograniczać zużycie energii, a tym samym zmniejszyć rachunki. Naszym zdaniem to wypadkowa nie tylko wzrostu cen prądu, ale też zamieszania wokół zamrożenia cen – informuje Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierownik projektu Elektroenergetyka w Forum Energii. 

Jak zaznacza ekspertka, przez długotrwałe zamieszanie firmy zaczęły poszukiwać alternatywnych rozwiązań. – Długo nie było jasne, kto dostanie rekompensaty, a poza tym wiadomo, że mają one charakter doraźny, ale problemu nie wyeliminują. O ile dla dużych firm inwestycja we własne źródła wytwarzania może nie stanowić wielkiego wyzwania, o tyle dla mniejszych sprawa nie jest aż tak bardzo oczywista. Wzrost wydatków na energię może znacznie ograniczyć ich potencjał – komentuje.

Duzi czują potrzebę zmian

Tak jest w rzeczywistości....

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2019 (48)

Więcej możesz przeczytać w 9/2019 (48) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY