Google wprowadzi realistyczne video rozmowy. Poczujemy, że rozmówca jest obok nas

fot. Freepik
fot. Freepik
Google wprowadza nową technologię, która może zrewolucjonizować nasze zdalne komunikowanie się. Project Starline, nad którym firma pracuje od kilku lat, ma na celu stworzenie niemal namacalnych rozmów video, które zapewnią poczucie realnej obecności drugiej osoby. Do projektu dołączyła teraz firma HP, co ma przyspieszyć rozwój tej innowacji. Dzięki tej współpracy, Project Starline ma trafić na rynek w 2025 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prace nad Project Starline rozpoczęły się kilka lat temu, a Google oficjalnie ogłosiło projekt w 2021 roku. Teraz firma nawiązała współpracę z HP, aby wprowadzić tę technologię na rynek. Dzięki tej kooperacji możemy spodziewać się premiery już w przyszłym roku.

Sprawdź też: 10 technologii, które zrewolucjonizują świat

Prawdziwa rewolucja rozmów na odległość

Project Starline ma zrewolucjonizować rozmowy video, umożliwiając nam widzenie naszego rozmówcy w trójwymiarze, jakby siedział naprzeciwko nas. Google ujawniło, że projekt wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak AI, obrazowanie 3D i skanowanie obiektów, aby stworzyć "magiczne okno".

Technologia ta opiera się na specjalnym ekranie, który wyświetla przestrzenny obraz bez potrzeby używania headsetu czy okularów AR. Każdy rozmówca jest skanowany w 3D, a następnie jego obraz jest kompresowany i wyświetlany na ekranie. Dodatkowo zastosowany jest dźwięk przestrzenny, co podnosi realizm rozmów.

Jak porozmawiamy?

Do działania Project Starline potrzebna będzie kamera internetowa z dwoma aparatami, które uchwycą głębię i stworzą skan 3D. Google planuje zintegrować tę technologię z komunikatorami Zoom i Google Meet, choć wiele szczegółów, takich jak konstrukcja samego wyświetlacza, pozostaje jeszcze nieznanych. HP będzie odpowiedzialne za sprzętowe aspekty projektu.

Na filmie od Google można zobaczyć, jak technologia prezentuje się w praktyce, ale na pełne informacje musimy jeszcze poczekać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ