Gdzie inwestować? W spółki technologiczne skupione na AI

Nvidia generuje ogromne zainteresowanie giełdy. Na
Nvidia generuje ogromne zainteresowanie giełdy. Na zdjęciu CEO firmy / Fot. Patrick T. Fallon/Bloomberg
Akcje Nvidii przypominają wyniki niektórych kryptowalut w czasie hossy. Póki co aż 172% w górę od początku roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nasdaq Composite zakończył piąty z rzędu tydzień zysków w piątek, skacząc o 2,5% w ciągu ostatnich pięciu dni, i jest teraz wyżej o 24% w tym roku. Znacznie wyprzedza inne główne indeksy amerykańskie. Dla porównania, S&P 500 wzrósł o 9,5% w ciągu roku, a Dow Jones Industrial Average nieznacznie spadł.

Sztuczna inteligencja napędza wzrosty

Entuzjazm wokół fenomenalnego raportu finansowego producenta układów scalonych Nvidia i jego dominującej pozycji w technologii AI napędził tegoroczny rajd. Inwestorzy z chęcią nabyli również akcje Microsoftu, Meta i Alphabet, gdzie każda ze spółek ma swoją własną historię związaną ze sztuczną inteligencją.

Sprawdź: Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Na początku roku głównym tematem w technologii były zwolnienia i cięcia kosztów. Wiele z największych firm w branży, w tym Meta, Alphabet, Amazon i Microsoft, zwalniało tysiące pracowników po marnym 2022 roku dla wzrostu przychodów i cen akcji. W raportach finansowych podkreślali efektywność i ich zdolność do "robienia więcej za mniej".

Obecnie inwestorzy przenieśli swoje zainteresowania na AI - teraz, gdy firmy prezentują realne zastosowania długo zapowiadanej technologii. 

Zobacz: Pomysł na biznes

OpenAI wręcz "wybuchło" w kontekście zainteresowania po wydaniu chatbota ChatGPT w zeszłym roku, a jego największy inwestor, Microsoft, wdraża tę technologię do swoich produktów.

Google tymczasem reklamuje swój konkurencyjny model AI przy każdej okazji, a Mark Zuckerberg, CEO Meta, wolałby opowiadać akcjonariuszom o postępach swojej firmy w dziedzinie AI niż o tracących pieniądze wysiłkach związanych z metaverse.

I tu pojawia się Nvidia.

Producent układów scalonych, znany przede wszystkim z układów GPU, które zasilają zaawansowane gry wideo, jedzie na fali AI. Akcje firmy poszybowały w górę o 25% w tym tygodniu do rekordowego poziomu i podniosły kapitalizację rynkową firmy do prawie 1 biliona dolarów po tym, jak zyski za pierwszy kwartał przekroczyły oczekiwania.

Akcje Nvidia są teraz droższe o 172% od początku roku, przewyższając wszystkie firmy w indeksie S&P 500. Kolejne trzy firmy z największym wzrostem w indeksie to również firmy technologiczne: Meta, AMD i Salesforce.

Nvidia pobiła rekord

Historia Nvidii opiera się na tym, co ma nadejść, jako że jej przychody w ostatnim kwartale spadły o 13% w porównaniu z rokiem wcześniej z powodu 38% spadku w dziale gier. 

Ale prognoza sprzedaży na bieżący kwartał była o ok. 50% wyższa niż prognozy Wall Street, a CEO Jensen Huang powiedział, że Nvidia dostrzega "rosnący popyt" na swoje produkty dla centrów danych. Nvidia dodała też, że dostawcy chmur i firmy internetowe kupują układy GPU i używają procesorów do szkolenia i wdrażania generatywnych aplikacji AI, takich jak ChatGPT.

Akcje Microsoftu wzrosły o 4,6% w tym tygodniu i są teraz wyżej o 39% w ciągu roku. Meta zyskała 6,7% w ciągu tygodnia i podwoiła swoją wartość w 2023 roku po utracie prawie dwóch trzecich wartości w zeszłym roku. Alphabet wzrosło o 1,5% w tym tygodniu, co przyniosło jego wzrost w ciągu roku do 41%.

Niedźwiedzie nastroje znikają

Jednym z największych hamulców dla akcji technologicznych w zeszłym roku były konsekwentne podwyżki stóp procentowych przez bank centralny. 

Na ostatnim spotkaniu Fed niektórzy członkowie zasugerowali, że spodziewają się spowolnienia wzrostu gospodarczego, które usunie potrzebę dalszego zaostrzania.

Mniej agresywna polityka monetarna jest postrzegana jako "byczy znak" (wzrostowy) dla technologii i innych bardziej ryzykownych aktywów, które zwykle radzą sobie lepiej w bardziej stabilnym środowisku stóp procentowych. Po kryptowalutach tego na razie jeszcze nie widać, ale po akcjach spółek technologicznych już zdecydowanie tak.

Obecnie tylko niektórzy inwestorzy obawiają się, że rajd technologiczny poszedł za daleko, biorąc pod uwagę pozostałe słabości w gospodarce i rządzie.