Gala finałowa IV edycji programu Girls Do Engineering z postulatem inkluzywności

Gala finałowa IV edycji programu Girls Do Engineering z postulatem inkluzywności
Fot. mat. pras.
Gdańsk, 19 kwietnia – W trójmiejskiej siedzibie Amazon Development Center Poland, która jest sercem innowacji technologicznej Amazon, odbyła się gala kończąca czwartą edycję programu Girls Do Engineering. Projekt, realizowany przez Amazon Development Center Poland we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, w tym roku przyciągnął rekordową liczbę uczestniczek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gala zgromadziła wybitne osobistości ze świata dyplomacji, polityki, mediów oraz biznesu, w tym Jego Ekscelencję, Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Marka Brzezinskiego i Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz.

Uczestniczki Girls Do Engineering zmieniają świat na lepsze

Galę kończącą IV edycję programu Girls Do Engineering otworzyła Lucyna Chwastowska, Dyrektorka ds. Badań i Rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon, Artificial General Intelligence. Ekspertka Amazon podkreśliła zaangażowanie Amazon Development Center Poland w globalny rozwój inkluzywnej technologii AI i wysiłki firmy w zakresie wzmacniania pozycji kobiet w technologii. Inspirując się słowami Marii Curie-Skłodowskiej "Nie ma niczego w życiu, czego należy się obawiać, jest tylko coś, co należy zrozumieć", Lucyna Chwastowska zaznaczyła “To wydarzenie jest celebracją zrozumienia, determinacji i wysiłku, które każda uczestniczka programu włożyła, aby rozwinąć swoje skrzydła w dziedzinie inżynierii. Dziękuje Wam za zaangażowanie i pasję. Razem tworzymy technologie, kształtujemy świat w którym kobiety w technologii są normą i inspiracją dla przyszłych pokoleń”.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z 11 finałowymi projektami młodych inżynierek z trzech kategorii: Życie społeczne i zdrowie psychiczne; Moda i odpowiedzialne zakupy; Opieka nad zwierzętami i ochrona środowiska. Prezentacje projektów ukazały innowacyjne pomysły i techniczne rozwiązania, które dziewczyny opracowały, korzystając z wiedzy zdobytej podczas programu. Girls Do Engineering to również okazja do wykorzystania przez uczestniczki swojej kreatywności i pasji w celu zmiany świata na lepsze. Każdy projekt, który powstał podczas programu, to krok w kierunku bardziej inkluzywnego i innowacyjnego świata. W trakcie finałowej gali miała miejsce również ceremonia wręczenia dyplomów, honorująca zaangażowanie i osiągnięcia inżynierek.

Równość w świecie technologii jako rzeczywistość

Biorący udział w gali finałowej programu Girls Do Engineering, Jego Ekscelencja, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski stwierdził: "Drzwi do świata nowoczesnych technologii są szeroko otwarte, a dzięki inicjatywom takim jak Girls Do Engineering coraz więcej polskich uczennic może odrywać swoje umiejętności i rozwijać się w dziedzinie inżynierii. Jestem zaszczycony, że mogłem wziąć udział w tym inspirującym spotkaniu i poznać przyszłe liderki STEM.”

Zwracając się do przyszłych inżynierek, Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, powiedziała: „W herbie naszego miasta widnieje hasło Nec temere, nec timide: Bez strachu, lecz z rozwagą. Dzisiaj pokazujecie, że zmiana jest możliwa. Jestem niezmiernie dumna z każdej z Was. Mam nadzieję, że ta przygoda pozwoli Wam otworzyć nowe horyzonty. Dziś wszystko jest możliwe. Macie ogromne możliwości, wystarczy je wykorzystać.”

Technologia inkluzywna dla wszystkich

Podczas wydarzenia odbył się także panel dyskusyjny "Empowering Young Talents: The Corporate Role in Shaping the Future of Women in Technology and Engineering", dotyczący różnorodności, równości i włączenia (DEI) oraz roli technologii inkluzywnych w promowaniu tych wartości. W rozmowie wzięli udział Jego Ekscelencja, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, Dyrektor Dynatrace Poland & Lab, Michał Bojko, koordynatorka programu Girls Do Engineering z ramienia Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, Zuzanna Błażejewska oraz uczestniczka tegorocznej edycji programu, uczennica XX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, Emilia Pawelska. Dyskusja dostarczyła pogląd na to, jak strategie korporacyjne, edukacja i współpraca międzynarodowa mogą przyczyniać się do tworzenia bardziej otwartego i sprawiedliwego środowiska biznesowego i sektora STEM, zarówno na poziomie globalnym, jak i narodowym.

Ewa Kolczyk, Menedżerka ds. Badań i Rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon, AWS Polly oraz inicjatorka projektu Girls Do Engineering zwróciła uwagę na potrzebę działania przeciw stereotypom i zachęcania kobiet do rozwoju kariery w branży technologicznej i inżynieryjnej: “W naszych zespołach inżynierskich w Gdańsku, Warszawie i Krakowie pracuje wiele kobiet, wśród nich są liderki innowacyjnych w skali globalnej projektów rozwijających sztuczną inteligencję. Wspieranie kariery kobiet i ich uczestnictwo w rozwoju technologii, może zapewnić, że będzie ona inkluzywna dla nas wszystkich.”