Francuski koncern motoryzacyjny stawia na Polskę. Kolejna inwestycja w Wałbrzychu za 180 mln zł

faurecia
Fot. materiały prasowe
Francuski koncern motoryzacyjny Faurecia powiększa zakład w Wałbrzychu. Inwestor uruchomi nowe linie produkcyjne dla wiodących producentów aut luksusowych. Wartość nowej inwestycji sięgnie 180 mln zł. Dzięki rozbudowie zakładu zatrudnienie ma wzrosnąć o blisko 1000 osób. W proces inwestycyjny zaangażowana była Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Koncern Faurecia prowadzi działalność w obrębie czterech głównych Grup Biznesowych: Automotive Seating (Siedzenia Samochodowe), Emissions Control Technologies (Technologie Kontroli Spalin), Interior Systems (Moduły Wewnętrzne) oraz Automotive Exteriors (Moduły Zewnętrzne). W Polsce firma działa od ponad 20 lat i zatrudnia 7 tys. pracowników. Obecnie w naszym kraju znajduje się Centrum R&D, Centrum Finansowe, Centrum Wsparcia IT i 10 fabryk: w Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Grójcu, Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu – gdzie inwestor właśnie zdecydował o realizacji kolejnych projektów.

Inwestycja w innowacje

Nowa inwestycja dotyczy rozbudowy zakładu struktur metalowych oraz mechanizmów foteli samochodowych w Wałbrzychu. Celem inwestycji jest rozszerzenie mocy produkcyjnych zakładu, a co za tym idzie, wdrożenie kolejnych projektów dla producentów samochodowych klasy premium. Nowe projekty są oparte o najnowocześniejsze technologie spawania metodą laserową, formowania na zimno oraz kucia na gorąco – które jest realizowane przez jedyną tego typu maszynę na świecie. Produkty z wałbrzyskiego zakładu będą wyposażać flagowe modele samochodów światowych koncernów, a także najnowsze modele aut elektrycznych.

- Francuskie firmy wiedzą, że Polska tworzy doskonały klimat do inwestowania. Faurecia to jedna z 1100 firm znad Sekwany, które zainwestowały w naszym kraju i jedna z wielu, które swoje nakłady systematycznie powiększają. Kolejne lata współpracy tylko potwierdzają korzyści dla obu stron i zachęcają do dalszego rozwoju. Inwestorzy doceniają rządowe wsparcie, ale przede wszystkim kompetencje i kreatywność polskich inżynierów. Właśnie dzięki takim inwestycjom polska gospodarka będzie mogła wrócić na ścieżkę stabilnego wzrostu. Jedną z jego lokomotyw jest branża automotive. Przemysł motoryzacyjny napędza innowacyjność, a ta buduje konkurencyjność polskiej gospodarki i wzmacnia naszą pozycję w globalnych łańcuchach wartości – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Wałbrzyski zakład jest liderem pod względem technologicznym. Wysokie standardy jakościowe są utrzymywane dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz inwestycjom w najnowocześniejsze technologie przemysłowe i dynamiczny rozwój automatyzacji wpisujący się w trendy Przemysłu 4.0. Do tej pory fabryka zatrudniała 1000 pracowników. Nowa inwestycja podwoi tę liczbę.

– Nowo realizowane projekty dla Daimlera i BMW potwierdzają naszą konkurencyjność oraz pozwalają na dalszy rozwój zakładu Faurecii w Wałbrzychu, który niezmiennie trwa od ponad dwudziestu lat. Najważniejszymi dla nas aspektami są przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii, wprowadzanie automatyzacji i robotyzacji oraz utrzymywanie najwyższych standardów jakościowych w branży motoryzacyjnej. Jesteśmy dumni, że w Wałbrzychu, dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz wiedzy całego zespołu, z sukcesem mamy szansę zrealizować jedną z największych w naszej historii inwestycji, a także możemy wspólnie rozwijać najnowocześniejsze technologie oraz współpracować z największymi koncernami samochodowymi na świecie. Faurecia stawia na ludzi i nowe inwestycje, dlatego realizacja tego projektu to ogromne wyzwanie dla całego zakładu, ale też szansa rozwoju miasta Wałbrzych i regionu – mówi Marek Płoski, Kierownik Technologii i Industrializacji Nowych Projektów w Faurecii.

Wsparcie w zrealizowaniu kolejnych inwestycji zapewniła koncernowi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

– Wspieramy francuskiego inwestora w zakresie pomocy publicznej i cieszymy się, że koncern po raz kolejny postawił na Polskę. Nasz kraj oferuje znakomite położenie geograficzne, duży rynek wewnętrzny, wykształconą kadrę i co równie istotne, towar unikatowy w czasach kryzysu – stabilność gospodarczą. Jestem przekonany, że te atrybuty w połączeniu z atrakcyjnym systemem pomocy publicznej to magnes dla inwestorów. Szczególny nacisk kładziemy na przyciąganie projektów, które gwarantują transfer wiedzy i wysokiej jakości miejsca pracy. W te ambitne plany już od 25 lat doskonale wpisuje się Faurecia. Planowana inwestycja to nowe miejsca pracy i dalszy dynamiczny rozwój technologiczny wałbrzyskiego zakładu – mówi Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Faurecia wybiera Polskę

Faurecia jest szóstym co do wielkości na świecie i drugim w Europie producentem wyposażenia samochodowego. W Polsce działa od 25 lat. W 1998 roku otwarto pierwszy zakład w Grójcu. Oprócz fabryk, w naszym kraju ulokowane są też funkcje wspierające globalne procesy: zakupy, zarządzanie łańcuchem dostaw czy zarządzanie programami.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY