Przedstawiciele Fed przewidują mniejsze podwyżki stóp już "wkrótce"

Fed zaprzestanie agresywnego dźwigania stóp procen
Fed zaprzestanie agresywnego dźwigania stóp procentowych / Fot. Patrick Semansky, AP
Urzędnicy Rezerwy Federalnej (bank centralny USA) przewidują, że już wkrótce nadejdą relatywnie niskie podwyżki stóp procentowych. Boją się, że dalsze wzrosty zepsują gospodarkę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Urzędnicy Rezerwy Federalnej zgodzili się, że wkrótce powinny nastąpić mniejsze podwyżki stóp procentowych. Rynki, zwłaszcza finansowe, powszechnie oczekują zaś, że ustalający stopy procentowe bank centralny obniży stopę do 0,5 punktu proc. w grudniu, po czterech kolejnych podwyżkach o 0,75 punktu proc.

Sprawdź: Podatki w czechach

Jednocześnie urzędnicy sugerują, że nie będzie już agresywnych podwyżek stóp, ale i tak nie widzą wyraźnych oznak zmniejszania się inflacji. Decyzja o tym, aby nie zwiększać stóp w tak agresywnym tempie wynika raczej z tego, że Fed zaczyna się bać, że jego decyzje mogą doprowadzić do poważnej recesji gospodarczej. 

Jak wynika z ostatniego spotkania urzędników, "zdecydowana większość uznała, że spowolnienie tempa wzrostu stóp prawdopodobnie już wkrótce będzie właściwe. Pewne opóźnienia i skutki związane z działaniem Fed i polityki pieniężnej na działalność gospodarczą i inflację były jednymi z powodów, dla których taka ocena jest ważna".

W protokole ze spotkania zauważono też, że mniejsze podwyżki dadzą decydentom szansę na ocenę wpływu kolejnych, ewentualnych podwyżek. Będą mogli łatwiej stwierdzić, czy te powinny być wyższe, czy jednak niższe. 

Następna decyzja banku centralnego USA w sprawie stóp procentowych zapadnie już 14 grudnia. 

Podwyżki stóp w 2023 r.

Urzędnicy Fed twierdzą, że najbliższa podwyżka stóp procentowych wskaże im drogę na 2023 r. Będą wiedzieć, jak muszą postępować w przyszłym roku, aby poczynić zadowalające postępy w walce z inflacją, którą w dużym stopniu sami wywołali poprzez rekordowe dodruki pieniędzy w ostatnich latach. 

Na razie nie ma jednak oznak przed kompletnym wycofywaniem się z podwyżek stóp procentowych. To najważniejsze narzędzie Fed w walce z inflacją, a inflacja nadal nie odpuszcza.

Zobacz: Referencje dla pracownika

Rynki spodziewają się jeszcze co najmniej kilku podwyżek stóp procentowych w 2023 r. i pierwszych obniżek dopiero pod koniec przyszłego roku.

"Określając tempo przyszłych podwyżek w przedziale docelowym, Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację oraz zmiany gospodarcze i finansowe" - czytamy w oświadczeniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ